
Escape Coffee
Goosebumps
Goosebumps is a Huehuetenango, Guatemala, Washed, Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14 coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Goosebumps
Goosebumps is a Huehuetenango, Guatemala, Washed, Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14 coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)
Similar coffees to this Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14

Alter Ego
San Miguel Dueñas, Guatemala Washed Bourbon/Caturra
Eight Ounce Coffee
$16.99

Guatemala Espresso DARK
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.60

Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Phil & Sebastian - Alter Ego
Guatemala Traditional Washed Bourbon, Caturra
Speciality Coffee CA
$15.00

Antithesis
Guatemala Washed Bourbon, Typica, and Caturra
Ceremony Coffee Roasters
$22.00

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
Guatemala Washed, dried on patios Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Carrier Roasting Co
$19.50
Description
Goosebumps. Maybe you’re familiar with the sensation. Perhaps it struck you after conquering a steep climb in the Gaspésie, only to be rewarded with the most divine view you’ve ever seen. Or maybe it arrived while you listened to your favorite album for the first time. Perhaps it was the moment you realized your Grand-Mère truly does make the best Christmas fudge—a treat best enjoyed wrapped in a quilt in front of a crackling fire. For us, that moment came the second this washed Guatemalan coffee hit our palates. While we adore our Bright Series and its signature light roasts, we couldn’t help but wonder: why not venture just a little darker? We’re no strangers to a washed Guatemalan roast, and if you’re a fan of ours, chances are, you aren’t either. This new addition to our humble—but growing—Dark Series embodies everything a high-quality dark roast should be. In the cup, you’ll find smooth, rich notes of chocolate fudge, dried apricot, and mango, complemented by silky caramel undertones. One sip, and you might just find yourself saying, “I didn’t know 420°F could taste this good!” Honestly, neither did we—but wow, were we wrong. So, what are you waiting for? Join the Dark Side.















