
Escape Coffee
Sunrise Espresso - Decaf
Sunrise Espresso - Decaf is a Quindío, Colombia, Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination, Caturra coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
- Variety
- Caturra
- Producer
- El Placer, Sebastian Ramirez
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Sunrise Espresso - Decaf
Sunrise Espresso - Decaf is a Quindío, Colombia, Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination, Caturra coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
- Variety
- Caturra
- Producer
- El Placer, Sebastian Ramirez
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 900g — $45.18 ($5.02/100g)
Similar coffees to this Quindío, Colombia Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination Caturra

Golden Hour | Colombian Decaf
Belén de Umbría, Risaralda Sugar Cane Decaf (EA) Caturra
Slow Coffee
$22.00

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

Sunset Decaf
Nariño, Colombia Castillo, Caturra, Variedad Colombia
Methodical Coffee
$22.66

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

PHIL & SEBASTIAN - Lights Out Decaf
Colombia Washed Caturra, Castillo, Colombia, Pink Bourbon
Speciality Coffee CA
$17.00

DECAF - Always Sleepy - 300g
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$20.50
Description
Our Sunrise Espresso Decaf is best described by the phrase “low and slow.” It’s the coffee we reach for when we’re ready to ease into the day, settled into a favourite chair or out on the porch, watching the sun rise over the mountains. Our new crop comes from Sebastián Ramírez and his dedicated team at El Placer. This marks the third coffee from Ramírez to join our menu. While his work most often appears on our Limited Series, we were especially impressed by his commitment not only to mastering rare and experimental microlots, but also to expanding his offerings with a thoughtfully produced decaf designed for a more approachable audience. This sugarcane (EA) process decaf is sweet, layered, and exceptionally clean. We’re excited to share a decaf sourced from a new corner of the Southern Hemisphere. With notes of 80% cocoa brownies and crunchy vanilla wafer cookies, Sunrise Espresso brings the warmth you’ve been craving in your filter brew and transitions beautifully into milk-based beverages. Slow down your mornings and savour the moment… there’s nothing extra needed to prepare you for the day ahead.














