
Slow Coffee
Golden Hour | Colombian Decaf
Golden Hour | Colombian Decaf is a Belén de Umbría, Risaralda, Sugar Cane Decaf (EA), Caturra coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Belén de Umbría, Risaralda
- Process
- Sugar Cane Decaf (EA)
- Variety
- Caturra
- Producer
- Selected regional producers
Available Sizes▾
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Golden Hour | Colombian Decaf
Golden Hour | Colombian Decaf is a Belén de Umbría, Risaralda, Sugar Cane Decaf (EA), Caturra coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Belén de Umbría, Risaralda
- Process
- Sugar Cane Decaf (EA)
- Variety
- Caturra
- Producer
- Selected regional producers
Available Sizes
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
Similar coffees to this Belén de Umbría, Risaralda Sugar Cane Decaf (EA) Caturra

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Escape Coffee - Sunrise Espresso Decaf - Colombia
Colombia Washed Sugarcane (EA) Decaffeination Caturra
Speciality Coffee CA
$23.00

Sunrise Espresso - Decaf
Quindío, Colombia Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination Caturra
Escape Coffee
$16.94

DECAF - Always Sleepy - 300g
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$20.50

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59
Description
Golden Hour is our sugarcane decaf from Belén de Umbría in Colombia's renowned Risaralda coffee-growing region, where the Samaria farm — in the same family for four generations — anchors a lot of carefully selected Caturra from regional producers at 1,500–1,800 metres. After harvest, the cherries undergo a traditional washed process with a 12-hour fermentation before being carefully patio-dried. The coffee is then transported to Descafecol in Tolima and naturally decaffeinated using the renowned sugarcane (EA) process — gently removing caffeine while preserving the coffee's sweetness, structure and clarity. Golden Hour delivers everything we look for in a comforting espresso: notes of dark chocolate, brown sugar and honeycomb, supported by a smooth body, gentle sweetness and a clean, malt-biscuit finish. An espresso that doesn't ask you to compromise — whether it's your first cup of the morning or your last of the evening.
More from Slow Coffee

Citrus Bloom | Kenya
$24.00

Custard Slice | Brazil
$16.00

Lemonade Stand | Kenya
$20.00

Ultra Violet | Colombia
$36.00

Raspberry Kiss | Ethiopia
$17.00

Sticky Fingers | Brazil
$16.00








