
Ethica Roasters
Israel Degefa
Israel Degefa is a Ethiopia, Guji, Ana Sora District, Natural, 74112, 74110 coffee from Ethica Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guji, Ana Sora District
- Process
- Natural
- Variety
- 74112, 74110
- Producer
- Israel Degefa
Available Sizes▾
- 250g — $18.35 ($7.34/100g)
- 1000g — $55.06 ($5.51/100g)

Israel Degefa
Israel Degefa is a Ethiopia, Guji, Ana Sora District, Natural, 74112, 74110 coffee from Ethica Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Guji, Ana Sora District
- Process
- Natural
- Variety
- 74112, 74110
- Producer
- Israel Degefa
Available Sizes
- 250g — $18.35 ($7.34/100g)
- 1000g — $55.06 ($5.51/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Guji, Ana Sora District Natural 74112, 74110

Anasora
Guji, Ethiopia Natural Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$23.90

Shoondhisa: Natural Espresso
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Ethiopia, Shoondhisa
Shoondhisa, Ethiopia Natural Gibirinna 74110 & Serto 74112
Kiss the Hippo Coffee
$17.00

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99
Description
A juicy, natural-process espresso â ripe peach and plum up front, with a smooth, honeyed sweetness through the finish. Ana Sora sits in the far south of Ethiopia, in the South Guji Zone's Anasora district â around 478 km from Addis Ababa and high enough to change how coffee grows. The trees sit between 2,200 and 2,300 meters above sea level in well-drained, acidic red soil, under 1,200â1,500 mm of annual rainfall and daytime temperatures that hold between 18 and 25°C. The station was built for one purpose: to source only red cherry from this very highland location and deliver a distinctive cup to specialty drinkers. Outgrower farmers selectively handpick ripe cherries and bring them to the station, where the work of turning fruit into coffee begins.









