BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Father’s Coffee

Father’s Coffee is a specialty coffee roaster based in the Czech Republic. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Father’s Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Uganda
Common processes
washed, natural, Washed
New in last 30 days
6 (9/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-24

4 coffees in stock (53 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
Tierra Linda / Finca Santa Isabel and Finca Mirjam
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
PRODUCER NAME WAS NOT PROVIDED
Nicaragua - Bethania
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Macuelizo, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
natural, anaerobic
Variety
Java
Producer
Ana and Martha Albir
Nikaragua - Los Papales
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua
Process
natural
Variety
Red Catuaí
Producer
López family