BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Frukt Coffee Roasters

Frukt Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Finland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Frukt Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Brazil, Honduras
Common processes
Washed, Natural, Carbonic Maceration
New in last 30 days
0 (0/mo avg)
Newest arrival
2026-06-05
Latest restock
2026-09-28

5 coffees in stock (41 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Danny Moreno
Finland|Frukt Coffee Roasters

$29.58 · 250g · $11.83/100g

2 sizes
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Danny Moreno
Benjamin Paz La Salsa
Finland|Frukt Coffee Roasters

$39.82 · 125g · $32.77/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Benjamin Paz
Benjamin Paz Parainema
Finland|Frukt Coffee Roasters

$35.27 · 250g · $14.11/100g

2 sizes
  • 250g — $35.27 ($14.11/100g)
  • 1000g — $130.85 ($13.08/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Benjamin Paz
Mario Moreno
Finland|Frukt Coffee Roasters

$29.58 · 250g · $11.83/100g

2 sizes
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Mario Moreno
Benjamin Paz Honey
Finland|Frukt Coffee Roasters

$31.86 · 250g · $12.74/100g

2 sizes
  • 250g — $31.86 ($12.74/100g)
  • 1000g — $121.74 ($12.17/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Anaerobic Honey
Variety
Pacas
Producer
Benjamin Paz