BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Flores Belas
USA|Huckleberry Roasters

Huckleberry Roasters

$18.50340gIn Stock

Flores Belas

Flores Belas is a Washed coffee from Huckleberry Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Huckleberry Roasters

Details

Process
Washed
Producer
Brazil Cerrado Natural
Available Sizes▾
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Description

At Huck, we like complex coffees. And coffee is complex. But we don’t always need to get into that, and sometimes, it’s nice to just keep things simple. Enter Flores Belas and Bom Senso, two coffees meant to keep things a little bit simpler, and a little bit more approachable. Flores Belas is a medium roast, with balanced notes of chocolate and lightly-toasted nuts. Straightforward coffee flavors that will hold up well to a splash of milk and a spoonful of sugar if you so choose, without pushing into the bittersweet and smoky notes that can accompany darker roasts like Bom Senso or Civitas. *** For roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions . And, for a primer on coffee processing, check out our Processing Basics Guide. *** Producer: Brazil Cerrado Natural Process: Washed

About Huckleberry Roasters

Location
Colorado, United States
Region
North America
Visit Huckleberry Roasters →