
Huckleberry Roasters
Flores Belas
Flores Belas is a Washed coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Producer
- Brazil Cerrado Natural
Available Sizes▾
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2267g — $97.50 ($4.30/100g)

Flores Belas
Flores Belas is a Washed coffee from Huckleberry Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Producer
- Brazil Cerrado Natural
Available Sizes
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2267g — $97.50 ($4.30/100g)
Similar coffees to this Washed

Regular Brazil Cerrado
Brazil Pulped Natural
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00

HATCH - Supernova
Brazil Natural
Speciality Coffee CA
$14.00
Supernova
Brazil
Hatch Crafted Coffee
$15.53

Brazil Single Origin
Brazil Natural Various
Horsham Coffee Roaster
$12.93

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50

Ambrosia
South and Central America Naturals and Washed Coffees
Ex Animo Coffee
$14.12
Description
At Huck, we like complex coffees. And coffee is complex. But we don’t always need to get into that, and sometimes, it’s nice to just keep things simple. Enter Flores Belas and Bom Senso, two coffees meant to keep things a little bit simpler, and a little bit more approachable. Flores Belas is a medium roast, with balanced notes of chocolate and lightly-toasted nuts. Straightforward coffee flavors that will hold up well to a splash of milk and a spoonful of sugar if you so choose, without pushing into the bittersweet and smoky notes that can accompany darker roasts like Bom Senso or Civitas. *** For roasting schedule, shipping, receiving & additional information, please visit out Frequently Asked Questions . And, for a primer on coffee processing, check out our Processing Basics Guide. *** Producer: Brazil Cerrado Natural Process: Washed
About Huckleberry Roasters
- Location
- Colorado, United States
- Region
- North America
More from Huckleberry Roasters

Uganda Sipi Falls Natural
$25.00

Guatemala Atitlán Aprocafé
$25.00

AWARD TOUR: Colombia Israel Hernandez Gesha
$37.00

Guatemala Don Zabala Microlot
$26.00

Kenya Mungaria
$25.00

Ethiopia Danche
$26.00






