
Iowa Coffee Roasters
Happy Medium
Happy Medium is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)

Happy Medium
Happy Medium is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

619 Special Blend
Prairie Lily
$17.65

Medium Roast Coffee
Ethiopia, Brazil Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$9.79

House Blend
Various Natural / Dry
Goodboybob
$19.00

Sweetwater Blend
H&S
$19.00

Gamut
Chromatic Coffee
$23.99

Morning Sun
Olympia Coffee Roasting
$19.00
Description
This blend was created for a friend who brought me a roast that a different roaster created, we chatted about the bean content , and I was intrigued. After a test roast, and a few bean recipe changes, we had something we both liked! We commented, this is just a good solid medium coffee... thus the name, Happy Medium. I hope you agree! This medium roast coffee has great flavor notes, including a hint of chocolate.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00








