
Islet Coffee Lab
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf is a Los Nogales, Colombia, EA Decaf A. Washed, Typica coffee from Islet Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Nogales, Colombia
- Process
- EA Decaf A. Washed
- Variety
- Typica
Available Sizes▾
- 120g — $21.42 ($17.85/100g)
- 200g — $41.81 ($20.91/100g)
- 500g — $101.72 ($20.34/100g)

Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf is a Los Nogales, Colombia, EA Decaf A. Washed, Typica coffee from Islet Coffee Lab.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Nogales, Colombia
- Process
- EA Decaf A. Washed
- Variety
- Typica
Available Sizes
- 120g — $21.42 ($17.85/100g)
- 200g — $41.81 ($20.91/100g)
- 500g — $101.72 ($20.34/100g)
Similar coffees to this Los Nogales, Colombia EA Decaf A. Washed Typica

Los Nogales Typica | Mucilage EA Decaf | Colombia
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia Washed, mucilage EA decaffeinated Typica
Frequent Coffee
$25.00

Los Nogales Decaf
Colombia Mucilage EA Decaf Caturra
BlendIn Coffee Club
$28.50

Los Nogales Caturra | Mucilage EA Decaf | Colombia
Pitalito, Huila, Colombia Caturra
Frequent Coffee
$25.00

A.M.O.C. - TYPICA DECAF Colombia – Nogales
Pitalito, Huila, Colombia Sort-Of-Washed Decaf Typica
Entropica Coffee
$28.00

Colombia Cumbres de Nariño EA Decaf
Colombia
Poem Roasting
$23.00

DECAF - Colombia - Ombligon - Natural - Decaf
Colombia EA Decaf Ombligon
Brandywine Coffee Roasters
$32.00
Description
COUNTRY/ Colombia REGION/ Los Nogales Variety/ Typica PROCESSING/ EA Decaf A. Washed ROASTING/ Filter or Espresso CUPPING NOTES/ Lychee | Chardonnay | Tropical-like acidity | Yogurt | Weight/ 120g/200g/500g Description Process Finca Los Nogales in Colombia is an innovative and multi-award-winning farm, celebrated for its high-quality coffee and pioneering processing techniques. Owned by the Hernandez family, the farm’s decaffeinated Typica variety is especially renowned, having been used to win the 2024 US Brewers Cup. Their groundbreaking approach to EA (Ethyl Acetate) decaffeination, which leverages the coffee’s own mucilage, sets their product apart in the specialty coffee world. EA decaf with mucilage Finca Los Nogales’ unique decaffeination process is a masterclass in on-farm innovation. Instead of using commercially sourced sugarcane to create ethyl acetate, they derive the EA naturally from the coffee’s own pulp and fermented mucilage. This integrated, farm-to-bean approach produces a decaf coffee that is exceptionally vibrant and complex. The process follows these steps: Harvest and fermentation: Selectively harvested, ripe cherries are pulped, and the seeds are fermented for 90 hours with a sourdough-like starter. The fermented “mosto” (the coffee’s own sweet, pulpy juices) is collected. Natural EA creation: The Hernandez family ferments the coffee’s own cherry skins and mucilage to create a natural source of ethyl acetate. Decaffeination: The coffee beans are submerged in this natural EA solution for 48 hours to gently extract the caffeine. Final wash and drying: The beans are thoroughly washed to remove any residue and then dried over eight days to lock in the flavor.
More from Islet Coffee Lab

Costa Rica Don Eli x Tetsu Kasuya "Aki"
$26.51

Colombia SL28 Yeast Natural
$26.51

Omni / Chaotic Honey
$37.99

Ethiopia Project Origin Diamond 0425 CM Washed
$23.96

Panama Iris Estate Ambrosia Geisha
$31.61

El Salvador Pacamara Natural
$26.51




