BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Islet Coffee Lab

Islet Coffee Lab is a specialty coffee roaster based in Hong Kong. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Islet Coffee Lab.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Panama
Common processes
Natural, Honey; Double Anaerobic Honey, Yeast Natural
New in last 30 days
3 (3.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27

8 coffees in stock (11 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica Don Eli x Tetsu Kasuya "Aki"
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Washed
Variety
Catuai
Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$21.42 · 120g · $17.85/100g

3 sizes
  • 120g — $21.42 ($17.85/100g)
  • 200g — $41.81 ($20.91/100g)
  • 500g — $101.72 ($20.34/100g)

Details

Origin
Los Nogales, Colombia
Process
EA Decaf A. Washed
Variety
Typica
Colombia SL28 Yeast Natural
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

2 sizes
  • 100g — $26.51 ($26.51/100g)
  • 200g — $50.73 ($25.37/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Yeast Natural
Variety
SL28
Producer
Edison Argote
Omni / Chaotic Honey
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$37.99 · 200g · $18.99/100g

2 sizes
  • 200g — $37.99 ($18.99/100g)
  • 500g — $75.97 ($15.19/100g)

Details

Origin
Ethiopia; Colombia
Process
Honey; Double Anaerobic Honey
Variety
Heirloom; Pink Bourbon
Ethiopia Project Origin Diamond 0425 CM Washed
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$23.96 · 100g · $23.96/100g

2 sizes
  • 100g — $23.96 ($23.96/100g)
  • 200g — $44.36 ($22.18/100g)

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
CM Washed
Variety
Heirloom
Panama Iris Estate Ambrosia Geisha
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$31.61 · 100g · $31.61/100g

2 sizes
  • 100g — $31.61 ($31.61/100g)
  • 200g — $62.33 ($31.17/100g)

Details

Origin
Iris Estate, Panama
Process
Nitrogen Controlled Fermentation Washed
Variety
Geisha
Producer
Jamison Savage, Sasa Sestic, Elvin Siew
El Salvador Pacamara Natural
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$26.51 · 100g · $26.51/100g

2 sizes
  • 100g — $26.51 ($26.51/100g)
  • 200g — $49.46 ($24.73/100g)

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Expermental Natura
Variety
Pacamara
Omni /Ethiopia Arbegona Natural 74158 G1
Hong Kong|Islet Coffee Lab

$82.60 · 1000g · $8.26/100g

3 sizes
  • 120g — $16.32 ($13.60/100g)
  • 500g — $41.81 ($8.36/100g)
  • 1000g — $82.60 ($8.26/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Producer
Tsegaye Hagos