
Josie Coffee
Showcase
Showcase is a specialty coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $29.00 ($5.80/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Showcase
Showcase is a specialty coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 500g — $29.00 ($5.80/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
Similar coffees across all roasters

Sweetshop
Ethiopia Natural Gibirinna 74110, Serto 74112
Square Mile Coffee Roasters
$34.82

Prism - Our Premium Blend
Color Roasters
$18.50

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

Tigerwalk Espresso
Colombia, Kenya, Ethiopia Multiple Multiple
Equator Coffees
$18.50

Seasonal Espresso Blend
Natural and Washed Heirloom, Caturra, Colombia
Code Black Coffee
$18.26

Tractor Beam Blend
Superthing
$20.00
Description
Showcase is our flagship blend, served across our coffee bars and built to express our approach to coffee at it's best. It is sweet, bright, fruit-driven and a more progressive than a traditional espresso blend. It's not full of funky natural processing but it presents excellent fruit flavour in the cup, and that represents the excellent work of the producers who grow and process the coffee we use. The goal for Showcase it to have enough clarity and character that it actually tastes like the coffees we put into it. Showcase is made with high-quality lots that would sit comfortably as single origins in their own right. We use them together to create something layered, balanced and more exciting than the usual chocolate-and-caramel espresso blend. Because we use smaller and more seasonal coffees, the components in Showcase change more often than our other blends. The profile stays familiar, but the lots necessarily shift as fresh coffees arrive. Showcase reflects what what best on the cupping table right now. The coffee is beautiful as an espresso, especially for milk drinks where you still want sweetness and fruit to come through. It also holds up well black, with a cleaner and more interesting cup than you might expect from a blend. Current blend components: Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Process Colombia - San Sebastian - Washed Process
More from Josie Coffee

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Natural Process
$17.00

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
$17.00

Colombia - Divino Niño - Geisha - Washed Process
$26.00

Framework
$15.00

Foundation
$15.00

Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process
$15.00








