BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
St. Al's Cold Brew Blend
USA|Little Waves Coffee Roasters

Little Waves Coffee Roasters

$43.50907gIn Stock

St. Al's Cold Brew Blend

St. Al's Cold Brew Blend is a specialty coffee from Little Waves Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Little Waves Coffee Roasters
Available Sizes▾
  • 340g — $21.75 ($6.40/100g)
  • 907g — $43.50 ($4.80/100g)
  • 2267g — $108.75 ($4.80/100g)

Description

St. Al's is our go-to blend for a deep, rich, low-acid cold brew experience. We love to use a Toddy Brewer for our slow, cold brew method. Our St. Al's is a 50/50 blend of Peru and Colombia to create a full-bodied and chocolatey experience. *Our components change seasonally.  *This product is a bag of whole bean coffee and not a liquid concentrate.  Bags are 2lb, 5lb.

About Little Waves Coffee Roasters

Location
North Carolina, United States
Region
North America
Visit Little Waves Coffee Roasters →