BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Lucid Coffee Roasters

Lucid Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Lucid Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Brazil, Kenya
Common processes
Washed Process, Washed, Natural
New in last 30 days
3 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-22

7 coffees in stock (29 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Process
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Producer
The Pellicer family
Mexico Oxom - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed Process
Producer
Ejido Sibactel community
Peru Finca Morales - Rare/Exclusive Filter
UK|Lucid Coffee Roasters

$23.87 · 100g · $23.87/100g

3 sizes
  • 100g — $23.87 ($23.87/100g)
  • 250g — $53.05 ($21.22/100g)
  • 1000g — $208.23 ($20.82/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural Process
Producer
Roiber Becerra
Peru Finca Pacpa - Filter
UK|Lucid Coffee Roasters

$33.16 · 250g · $13.26/100g

2 sizes
  • 250g — $33.16 ($13.26/100g)
  • 1000g — $136.61 ($13.66/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Washed Process
Producer
Manuel Marlo Baca
Colombia Popayan Decaf - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$22.55 · 250g · $9.02/100g

2 sizes
  • 250g — $22.55 ($9.02/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf/Washed Process
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Small Holder Farmers
Colombia Popayan - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Colombia
Producer
Small Holder Farmers
Kenya Giakanja AA - Filter
UK|Lucid Coffee Roasters

$30.51 · 250g · $12.20/100g

2 sizes
  • 250g — $30.51 ($12.20/100g)
  • 1000g — $119.37 ($11.94/100g)

Details

Origin
Kenya
Producer
Small holder producers