
Luminous Coffee
Colombia Natural Pink Champagne Pink Bourbon Co-Ferment
Colombia Natural Pink Champagne Pink Bourbon Co-Ferment is a Colombia, Natural, Pink Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)

Colombia Natural Pink Champagne Pink Bourbon Co-Ferment
Colombia Natural Pink Champagne Pink Bourbon Co-Ferment is a Colombia, Natural, Pink Bourbon coffee from Luminous Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Pink Bourbon
Available Sizes
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 200g — $29.00 ($14.50/100g)
Similar coffees to this Colombia Natural Pink Bourbon

Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia Washed Pink Bourbon
Assembly Coffee London
$23.00

Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Thermal Shock + Two Stage Fermentation Pink Bourbon
Hydrangea
$21.00

Henry Bonilla • Advanced Washed Co-Ferment • Pink Bourbon • Colombia
Colombia Advanced Washed Co-Fermentation Pink Bourbon
Taith Coffee
$26.53
Description
This Pink Bourbon is processed using Elkin Guzman’s Pink Champagne Process and its a Natural method, built around a highly controlled, anaerobic fermentation using cultivated Lactobacillus and Saccharomyces cerevisiae ( Brewers/Bakers Yeast ). A “mother culture” is first developed and fed with fruits and sugars, then adjusted to match the coffee’s Brix level before fermentation. Freshly harvested cherries undergo 48 hours of oxidation before being placed into sealed 200-liter barrels, where approximately 80 liters of the prepared fruit-based culture is added. The coffee then ferments anaerobically for around 130 hours, with Brix maintained above 9 and pH above 4 to reach the optimal point identified to highlight the coffee’s character. After fermentation, the coffee is dried slowly in thin layers on raised beds and in mechanical dryers over 12–20 days, allowing the process to integrate deeply while preserving structure, stability, and clarity. Exclusively just made for us at Luminous.
More from Luminous Coffee

Colombia Gesha Natural Los Angeles
$34.00

COLOMBIA CATURRA NATURAL FINCA EL PARASIO
$26.00

Colombia Gesha Anaerobic Washed
$34.00

Mexico Yellow Caturra Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 61
$37.00

COLOMBIA GESHA WASHED EL SALADO
$35.00

Mexico Yellow Caturra Natural 240hr Lot 44
$37.00