
Methodical Coffee
Sunset Decaf
Sunset Decaf is a Nariño, Colombia, Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA), Castillo, Caturra, Variedad Colombia coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nariño, Colombia
- Process
- Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
- Variety
- Castillo, Caturra, Variedad Colombia
- Producer
- La Unión and Descafecol
Available Sizes▾
- 340g — $22.66 ($6.66/100g)
- 907g — $51.50 ($5.68/100g)
- 2267g — $123.60 ($5.45/100g)

Sunset Decaf
Sunset Decaf is a Nariño, Colombia, Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA), Castillo, Caturra, Variedad Colombia coffee from Methodical Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nariño, Colombia
- Process
- Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
- Variety
- Castillo, Caturra, Variedad Colombia
- Producer
- La Unión and Descafecol
Available Sizes
- 340g — $22.66 ($6.66/100g)
- 907g — $51.50 ($5.68/100g)
- 2267g — $123.60 ($5.45/100g)
Similar coffees to this Nariño, Colombia Castillo, Caturra, Variedad Colombia

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.50

Lights Out Decaf
Colombia Washed
Phil & Sebastian
$12.90

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00

Decaf
Colombia Washed; EA Decaf Castillo
Idle Hands Roasting
$20.00

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.58

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00
Description
A meticulously cultivated and decaffeinated coffee that's balanced and complex, appealing to a variety of preferences.
About Methodical Coffee
- Location
- South Carolina, United States
- Region
- North America















