
MoonGoat
Franky Hoyos Pacamara
Franky Hoyos Pacamara is a Colombia, Thermal Shock, Pacamara coffee from MoonGoat.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)

Franky Hoyos Pacamara
Franky Hoyos Pacamara is a Colombia, Thermal Shock, Pacamara coffee from MoonGoat.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
Similar coffees to this Colombia Thermal Shock Pacamara

Jhonatan Gasca - Thermal Shock Pacamara
Bruselas, Huila, Colombia Thermal Shock Washed Pacamara
Black & White
$14.00

Colombia Franky Hoyos Adv Natural
Colombia, Pitalito Advanced Natural Co-ferment Gesha
Perc Coffee
$17.00

Franky Hoyos - Gesha Tropical
Pitalito, Huila, Colombia Advanced Washed Gesha
Black & White
$16.00

Granja Paraíso 92 - Thermal Shock Caturra - Colombia
Cauca, Colombia Anaerobic Thermal Shock Caturra
Moonwake
$29.00

Papayo Jungle Anaerobic Colombia
Colombia, Nariño Enzyme Fermented Anaerobic Washed Caturra
Superthing
$38.00

Franky Hoyos · Kolumbien · Caturra, Chiroso · Advanced Natural with Yeast Inoculation
Colombia Advanced Natural with Yeast Inoculation Caturra, Chiroso
Südseite Coffee
$24.92
Description
Who: Franky Hoyos is the producer behind Finca El Encanto in Pitalito, Huila, Colombia. This Pacamara grows at 1,650 meters above sea level on approximately four-year-old coffee trees. Finca El Encanto is a three-generation family project shaped by perseverance, experimentation, and a commitment to specialty coffee. What: Only ripe cherries measuring 22–28° Brix are selected. Processing begins with 24 hours of aerobic oxidation, followed by flotation, sanitization, and depulping. The coffee then rests for 15 hours in open tanks before receiving a 30°C thermal shock and inoculation with yeasts derived from passion-fruit and blackberry extracts. This is followed by 48 hours of submerged anaerobic fermentation. Finally, the coffee is washed, pre-dried in the sun for 12 hours, mechanically dried for 40 hours, and stabilized for 15 days. Why: The combination of selective harvesting, staged aerobic and anaerobic fermentation, fruit-derived yeast cultures, and carefully controlled drying creates a distinctive and expressive Pacamara. Each step is designed to intensify its tropical-fruit character while developing a creamy texture, balanced acidity, and sweet, lactic complexity. . We're tasting: This coffee is round, rich, and deeply sweet, opening with butterscotch, marshmallow, and grilled peach. There’s a playful candy-like quality up front, with flashes of banana taffy before settling into dried apricot and a soft herbal note that reads almost like sage. The finish brings a gentle, pleasant dryness with a tea-like character—somewhere between oolong and lightly toasted hojicha—which gives the sweetness a little structure and keeps the cup feeling balanced.


![El Encanto [Aji Advanced Natural] Colombia](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0904/2463/9819/files/El_Encanto_Aji.png?v=1788881920)





