
Moxie Coffee Co.
Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia is a Colombia, Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed, Pink Bourbon coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes▾
- 226g — $32.00 ($14.16/100g)
- 907g — $108.00 ($11.91/100g)
- 2267g — $240.00 ($10.59/100g)

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia is a Colombia, Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed, Pink Bourbon coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes
- 226g — $32.00 ($14.16/100g)
- 907g — $108.00 ($11.91/100g)
- 2267g — $240.00 ($10.59/100g)
Similar coffees to this Colombia Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed Pink Bourbon

Granja Paraíso 92 Pink Bourbon
Piendamó, Cauca, Colombia Thermal Shock – Advanced Fermentation Pink Bourbon
Modcup Coffee
$35.00

Peach - Finca El Paraiso - Pink Bourbon - Thermal Shock + Two Stage Fermentation - Colombia 114g
El Paraiso, Cauca Thermal Shock + Two Stage Fermentation Pink Bourbon
Norma Supply Co.
$21.00

Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Thermal Shock + Two Stage Fermentation Pink Bourbon
Hydrangea
$21.00

Henry Bonilla • Advanced Washed Co-Ferment • Pink Bourbon • Colombia
Colombia Advanced Washed Co-Fermentation Pink Bourbon
Taith Coffee
$26.53

Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Washed Pink Bourbon
Hydrangea
$18.50

A.M.O.C. - PINK BOURBON² Colombia — Wilton Benitez
Cauca, Colombia Advanced Process Pink Bourbon
Entropica Coffee
$36.00
Description
Varietal: Pink Bourbon Process: Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed Altitude: 1900 masl Producer: Wilton Benitez Notes: Strawberry Blossom, Orange, Purple Grape About the coffee: Wilton Benitez is a pioneer in modern coffee processing, pushing boundaries to craft truly distinctive and complex flavors. We’ve been looking forward to buying his coffee for a long time... With a background in chemical engineering and years of hands-on expertise in cultivating and tasting coffee, he combines scientific precision with deep industry knowledge to produce some of the most remarkable coffees we’ve come across. This coffee is near perfect. It’s undergone truly rare coffee processing, but it’s been done in a very controlled way that doesn’t overdo it. The fruit notes are popping: strawberry blossom and orange acidity is juicy and vibrant. The purple grape note is a nod to the fermentation that gives this coffee a beautiful touch of complexity, without overly impacting the natural flavors that exist in this Pink Bourbon.
More from Moxie Coffee Co.

Kii - Washed Field Blend - Kenya
$22.00

Cabellero - Washed Geisha - Honduras
$25.00

Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
$18.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
$30.00

El Nevado - Washed Colombia
$17.00

Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
$28.00