
Moxie Coffee Co.
El Nevado - Washed Colombia
El Nevado - Washed Colombia is a Colombia, Washed, Caturra, Colombia, Castillo coffee from Moxie Coffee Co..
In stock since:
Available Sizes▾
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 907g — $56.00 ($6.17/100g)
- 2267g — $108.00 ($4.76/100g)

El Nevado - Washed Colombia
El Nevado - Washed Colombia is a Colombia, Washed, Caturra, Colombia, Castillo coffee from Moxie Coffee Co..
In stock since:
Available Sizes
- 226g — $17.00 ($7.52/100g)
- 907g — $56.00 ($6.17/100g)
- 2267g — $108.00 ($4.76/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo

Cloudburst - Milk Espresso
Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, and Castillo
September
$20.00

El Nevado
Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo & Colombia
Workshop Coffee
$21.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
Washed Castillo, Caturra
Entropica Coffee
$26.00

Galeras - caturra & castillo
Nariño, Colombia washed caturra and castillo
Curious Coffee
$21.00

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08
El Pedregal - Colombian Microlot - 300g
Nariño, Colombia Washed Caturra
Thom Bargen
$28.00
Description
What we're tasting: Dark Chocolate, Caramel Sweetness, Soft Stone Fruit About the coffee: This coffee is roasted for milk based espresso. It can also be used for drip, cold brew, or really any other purpose. But it's intention is for milk based espresso, and has slightly more roast development (light/medium) than other coffees we offer. This communal lot from producers near Santa Maria and Pitalito is truly a great example of what high-quality group lots can be. Named after the towering Nevado del Huila, Colombia’s highest volcano, elevations in the region can reach a staggering 5,500 meters above sea level. What we really love about this particular lot is the intense selection that happens before the lot is finalized. It results in the very best quality. A combination of Caturra, Colombia and Castillo makes for a versatile coffee, good for espresso, drip, and cold brew. Up front it leads with a malic acidity that reminds us of red apple. The rich sweetness feels syrupy like molasses and the dark chocolate undertone balances everything nicely. It’s a well-balanced, everyday drinker that works well in a variety of settings. Varietal: Caturra, Colombia, Castillo Process: Washed Producer: Multiple Producers Notes: Dark Chocolate, Caramel Sweetness, Soft Stone Fruit
More from Moxie Coffee Co.

Kii - Washed Field Blend - Kenya
$22.00

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
$32.00

Cabellero - Washed Geisha - Honduras
$25.00

Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
$18.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
$30.00

Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
$28.00