
Moxie Coffee Co.
Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
Lychee - Thermal Shock Washed Colombia is a Colombia, Thermal Shock Washed, Castillo coffee from Moxie Coffee Co..
In stock since:
Available Sizes▾
- 226g — $28.00 ($12.39/100g)
- 907g — $95.00 ($10.47/100g)
- 2267g — $196.00 ($8.65/100g)

Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
Lychee - Thermal Shock Washed Colombia is a Colombia, Thermal Shock Washed, Castillo coffee from Moxie Coffee Co..
In stock since:
Available Sizes
- 226g — $28.00 ($12.39/100g)
- 907g — $95.00 ($10.47/100g)
- 2267g — $196.00 ($8.65/100g)
Similar coffees to this Colombia Thermal Shock Washed Castillo
![[Rested] Castillo - Lychee - Finca El Paraiso](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/products/Lychee_Osmanthus_PeachGummy.png?v=1677851477)
[Rested] Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Double Anaerobic Thermal Shock Castillo
Hydrangea
$25.00

Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Double Anaerobic Thermal Shock Castillo
Hydrangea
$17.50

El Paraiso Lychee
Cauca, Colombia Thermal Shock Washed Castillo
Eight Ounce Coffee
$25.99

Diego Bermudez Natural Lychee Peach Decaf
Cauca, Colombia
Modcup Coffee
$30.00

Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
Colombia Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) Castillo
Taith Coffee
$25.86

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
Colombia Special Fermentation Washed + Thermal Shock Castillo
Good Brothers Coffee
$16.99
Description
What we're tasting:Pear, Starfruit, Apricot, Caramel About the coffee: Diego Bermudez produces some of the most rare, fine coffees you’ll ever find. Rather than using traditional processing equipment, Diego instead uses bio reactors to ferment the coffee, while measuring time, temperature, pH, brix, and microbial load. The meticulous work that goes into the processing and fermentation results in clean, dynamic flavors that will challenge everything you know about coffee. Coffee cherries are harvested at peak ripeness, and then placed under a 72-hour anaerobic fermentation in water. It’s then pulped and placed in fermentation tanks for 36 hours and finished with a thermal shock process. The stone fruit notes are juicy and balanced, with lingering sweetness of caramel and butterscotch on the tail end. Varietal: Castillo Process: Thermal Shock Washed Producer: Diego Bermudez Notes: Pear, Starfruit, Apricot, Caramel
More from Moxie Coffee Co.

Kii - Washed Field Blend - Kenya
$22.00

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
$32.00

Cabellero - Washed Geisha - Honduras
$25.00

Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
$18.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
$30.00

El Nevado - Washed Colombia
$17.00