
Moxie Coffee Co.
Kii - Washed Field Blend - Kenya
Kii - Washed Field Blend - Kenya is a Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $22.00 ($9.73/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Kii - Washed Field Blend - Kenya
Kii - Washed Field Blend - Kenya is a Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $22.00 ($9.73/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $165.00 ($7.28/100g)
Similar coffees across all roasters

Kii / Washed / Kenya / 250g
Kenya Washed SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Fuglen Oslo
$22.93

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Morgon Coffee Roasters
$23.00

Kii AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, & Batian
Dayglow Coffee
$33.00

Kii – SL28 & SL34
Kenya Washed SL28 & SL34
Sweven Coffee
$21.22
Description
Varietal: SL28, SL34, Ruiru 11, Batian Process: Washed Producers: Rung’eto Smallholders Notes: Tropical Fruits, Currant, Green Tea About the coffee: Although this is the first time we’ve purchased from Kii, we’ve been familiar with their coffee by drinking it from other roasters. Located in the Kiamabara region, it’s well known for its intense fruited cup and layered complexity of flavor. The Rung’eto farmers produce extremely high quality coffee, lively and juicy cups. Often we find red berries, although this harvest is more tropical and currant forward. The ripest cherries are picked and depulped then fermented for 12-24 hours. The coffee is then washed and soaked for 12 hours and then dried for two weeks on raised beds. This particular lot jumped out at us as structured and sweet, filled with vibrant acidity and fruit. The layers underneath show up as the cup cools with currant and green tea. It’s a return to the beautifully complex cups we’ve been hoping for from Kenya.
More from Moxie Coffee Co.

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
$32.00

Cabellero - Washed Geisha - Honduras
$25.00

Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
$18.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
$30.00

El Nevado - Washed Colombia
$17.00

Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
$28.00