
Color Roasters
Neptune - Our Blend for Cold Coffee
Neptune - Our Blend for Cold Coffee is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Neptune - Our Blend for Cold Coffee
Neptune - Our Blend for Cold Coffee is a specialty coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $18.50 ($6.54/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

COLD BREW - Panther Coffee Blend
Panther Coffee
$21.00

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

Cold Brew
Colombia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Cold Brew Blend - Chocolate, Smooth, Sweet
South and Central American Coffees Washed
Noble Coyote
$7.50

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50

Cold Coffee Blend
Intelligentsia Coffee
$23.50
Description
COLD COFFEE BLEND NEPTUNE TOFFEE + MALTED CHOCOLATE, CLEAN Originally developed for our own cafés and wholesale partners, Neptune is the cold coffee blend we've wanted to release for years. Rather than roasting dark, we built Neptune with the same philosophy we bring to all of our coffees: exceptional green coffee, thoughtful roasting, and balance in the cup. The result is a cold brew that's rich and chocolate-forward while maintaining the sweetness and clarity of high-quality specialty coffee. Expect notes of buttery toffee, malted chocolate, and a smooth, rounded finish that shines whether served over ice, on nitro, or with a splash of milk. Currently, Neptune is built from washed coffees from Mexico and Colombia. Smallholder producers in Veracruz and Oaxaca provide sweetness and structure, while washed community lots from Suaza and La Plata, Colombia bring depth, balance, and remarkable drinkability. If you've been looking for a cold brew that tastes like coffee—not just roast—Neptune is for you.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00







