
Perc Coffee
Colombia Diego Bermudez Castillo M-03
Colombia Diego Bermudez Castillo M-03 is a Colombia, Piendamó, Double Anaerobic Thermal Shock, Castillo coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Piendamó
- Process
- Double Anaerobic Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Diego Bermudez
Available Sizes▾
- 113g — $17.00 ($15.04/100g)
- 368g — $34.00 ($9.24/100g)
- 368g — $31.00 ($8.42/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Colombia Diego Bermudez Castillo M-03
Colombia Diego Bermudez Castillo M-03 is a Colombia, Piendamó, Double Anaerobic Thermal Shock, Castillo coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Piendamó
- Process
- Double Anaerobic Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Diego Bermudez
Available Sizes
- 113g — $17.00 ($15.04/100g)
- 368g — $34.00 ($9.24/100g)
- 368g — $31.00 ($8.42/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $155.00 ($6.84/100g)
Similar coffees to this Colombia, Piendamó Double Anaerobic Thermal Shock Castillo

Buttercream (250g)
Cauca, Colombia Thermal Shock Washed Castillo
Eight Ounce Coffee
$28.99

Buttercream - Castillo - Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock - Colombia 250g
Cauca, Colombia Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Castillo
Norma Supply Co.
$29.50

Buttercream
Colombia Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Castillo
CoolBeans
$28.00

Cardamomo • Double Anaerobic Washed thermal Shock • Castillo • Colombia
Colombia Double Anaerobic Washed thermal Shock Castillo
Taith Coffee
$31.83

Buttercream
Colombia, Cauca, Colombia Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Castillo
September
$29.50
Description
CINNAMON AND MAPLE BUNS FOR DAYS FROM DIEGO BERMUDEZ! Diego Bermudez is an award-winning coffee producer known for his outstanding coffee and innovative processing techniques. He operates a lab where he applies scientific methods to maximize his coffee's potential. Harvest begins with hand-picking the ripest cherries, disinfecting them with ozone, and transferring them to bioreactor tanks. There, they ferment anaerobically for 72 hours at 20 °C, submerged in water and Lactobacillus medium. The coffee is then pulped, with leachates collected during fermentation, and thermal shocked to fix precursors and prepare the coffee for drying. It's then dried in a dehumidifier at 35°C and 25% relative humidity for 34 hours until reaching a moisture content of 10.5%. The result is warm, comforting, and complex coffee. It is not fruity or funky; this coffee focuses on sweet, baking spices. Think cinnamon roll and spice cake.





