BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Phil & Sebastian

Phil & Sebastian is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Phil & Sebastian.

Top origins
Guatemala, Colombia, Ecuador
Common processes
Traditional Washed, Double Fermented Washed, Washed
New in last 30 days
3 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-29

2 coffees in stock (32 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Fig Mood Espresso
Canada|Phil & Sebastian

$16.94 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Catuaí
Producer
Kevin & Macho Naranjo
Plum Runner
Canada|Phil & Sebastian

$15.67 · 250g · $6.27/100g

4 sizes
  • 250g — $15.67 ($6.27/100g)
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1134g — $53.40 ($4.71/100g)
  • 1134g — $63.53 ($5.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
White Honey
Variety
Catuaí
Producer
Umaña Brothers