
Pirates of Coffee
BOTANICA GEISHA: Colombia El Paraiso 92 Geisha
BOTANICA GEISHA: Colombia El Paraiso 92 Geisha is a Cauca, Colombia, Washed Thermal Shock, Geisha coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Geisha
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes▾
- 250g — $40.00 ($16.00/100g)
- 1000g — $137.00 ($13.70/100g)

BOTANICA GEISHA: Colombia El Paraiso 92 Geisha
BOTANICA GEISHA: Colombia El Paraiso 92 Geisha is a Cauca, Colombia, Washed Thermal Shock, Geisha coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Geisha
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes
- 250g — $40.00 ($16.00/100g)
- 1000g — $137.00 ($13.70/100g)
Similar coffees to this Cauca, Colombia Washed Thermal Shock Geisha

El Paraiso: Geisha Washed
Cauca, Colombia Washed Geisha
Eight Ounce Coffee
$28.99

Wilton Benitez
Colombia Geisha
CoolBeans
$24.00
El Paraiso Geisha Natural
Geisha
Hatch Crafted Coffee
$28.24

26 New Season - Colombia Finca El Paraíso Washed Geisha Lot #77 - 150g
Colombia Washed Geisha
Big Sur Coffee
$25.00

Letty Bermudez - Finca El Paraiso - Geisha - Double fermentation thermal shock - Colombia 114g
El Paraiso, Cauca Double fermentation thermal shock Geisha
Norma Supply Co.
$29.00

El Paraiso- Letty Bermudez - Thermal Shock Gesha 120g
Thermal Shock Geisha
Love Letters Charming Coffees
$28.88
Description
Botanica Geisha is a stunning expression of Wilton Benitez’s craftsmanship at the renowned El Paraíso 92 farm in Cauca, Colombia. Processed through the farm’s signature Washed Thermal Shock method, this Geisha showcases remarkable floral clarity and a beautifully lifted aromatic profile. From the first sip, the cup feels smooth, light, and effortless, offering a tea‑like elegance that never weighs on the palate. Its fragrance blooms immediately, reminiscent of a gentle walk through a botanical garden, while notes of jasmine‑tea, soft fruit, and bright florals weave together with striking clarity. The result is a cup that is poised, expressive, and memorably refined. Each layer unfolds with balance and precision, carrying refined sweetness and a graceful structure that lingers beautifully. The continuity from aroma to finish is seamless, making Botanica Geisha a truly elevated and immersive sensory experience. Tasting Notes: Rosehip, Apricot, Papaya, Jasmine Tea, Canary Melon Cup score: 92.50 ☕ Granja Paraiso 92 is known for its innovative fermentation processes. Our previous release from this farm, El Paraiso 92 Gold and Decaf Gummy, were highly sought-after crew favorites. Don’t miss out on this incredible coffee! This coffee was part of the LOCO Series Subscription Capsule 010 (July 2026) ABOUT EL PARAISO 92 Granja El Paraíso‑92 is a family‑run farm celebrated for its award‑winning specialty coffees, including Java, Bourbon Pink, Geisha, and more. Their approach combines advanced agricultural techniques—such as terracing, drip irrigation, shade management, and lab‑guided nutrition—to consistently elevate quality. With dedicated microbiology and quality labs on site, every lot is processed with precision, beginning with selective harvesting, sterilization, and tailored anaerobic fermentation using specific microorganisms. After pulping, each coffee undergoes a second controlled fermentation, followed by a hot‑cold water treatment designed to enhance flavour and aroma. This meticulous, science‑driven workflow is what sets El Paraíso‑92 apart, producing coffees known for their clarity, intensity, and exceptional cup character. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Colombia ☠️ Region: Cauca, Colombia ☠️ Producer: Wilton Benitez ☠️ Farm: El Paraiso 92 ☠️ Roast: Light ☠️ Brew: Filter ☠️ Varietal: Geisha ☠️ Process: Washed Thermal Shock ☠️Altitude: 1900m ☠️ Cup Score: 92.50 ☕ ☠️ Tasting notes: Rosehip Apricot Papaya Jsmine Tea Canary Melon ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00
