
Pirates of Coffee
ABU Geisha GW-3230: Panama Anaerobic Washed
ABU Geisha GW-3230: Panama Anaerobic Washed is a Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí, Anaerobic Washed, Geisha coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Abu Coffee, José Luttrell
Available Sizes▾
- 100g — $37.00 ($37.00/100g)
- 250g — $83.00 ($33.20/100g)
- 1000g — $317.00 ($31.70/100g)

ABU Geisha GW-3230: Panama Anaerobic Washed
ABU Geisha GW-3230: Panama Anaerobic Washed is a Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí, Anaerobic Washed, Geisha coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Abu Coffee, José Luttrell
Available Sizes
- 100g — $37.00 ($37.00/100g)
- 250g — $83.00 ($33.20/100g)
- 1000g — $317.00 ($31.70/100g)
Similar coffees to this Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí Anaerobic Washed Geisha

Abu Geisha Anaerobic Natural #3170
Panama Anaerobic Natural Geisha
Rose Coffee
$55.54

COLOMBIA Cafe Granja La Esperanza Margarita Geisha Washed WX
Cañas Verdes, Boquete, Panama Washed Geisha
Coffea Circulor
$17.10

Panama - Abu Coffee Geisha Washed Lot 2610
Canas Verdes, Boquete Classic Washed Geisha
Archers Coffee
$39.48

Panama - Abu Coffee Geisha Washed Lot 3365
Canas Verdes, Boquete Hybrid Washed Geisha
Archers Coffee
$42.21

Panama - Abu Coffee - Geisha Washed lot 2690
Canas Verdes, Boquete Hybrid Washed Geisha
Archers Coffee
$39.48

COLOMBIA Cafe Granja La Esperanza Margarita Geisha Natural NX
Cañas Verdes, Boquete, Panama Washed Geisha
Coffea Circulor
$17.10
Description
This nuanced geisha lot #3230 is produced by José Lutrell at Abu Coffee, Hacienda Canes Verdes in Boquete, Chiriquí, Panama. This competition-grade coffee is refined, elegant and sweet. The cup experience is exceptionally clean and vibrant, thanks to the magic of the anaerobic washed process. Its delicate profile reveals floral and juicy fruit notes, leaving you with a fresh finish. A true showcase of José’s craftsmanship, it embodies elegance in every sip. Tasting Notes: Jasmine Tea, Green Grape, Lemon Candy, Honeysuckle, Sugar Plum Cup score: 93.00 ☕ Jose Lutrell from Abu Coffee, Panama, is a long-term coffee-producing partner of Pirates. His coffees are regularly featured in competitions worldwide because of their outstanding cup quality. We are always excited to showcase new coffees produced by Jose. Each release reflects his dedication to excellence and the unique character of Panamanian terroir. About Abu Coffee Abu Coffee was named to honour the memory of José Guillermo Luttrell, a third generation coffee producer from the Cañas Verdes region of Boquete, Chiriquí in Panama. "ABU" (short for Abuelo, grandfather in Spanish) is what his grandchildren used to call him. His dream was to achieve the best cup of coffee with the highest standards of quality. Abu Coffee continues to live this dream by producing some of the most incredible and unique coffees available not only in Panama, but globally. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Panama ☠️ Direct Trade ☠️ Producer: Abu Coffee, José Luttrell ☠️ Region: Cañas Verdes, Boquete, Chiriquí ☠️ Farm: Hacienda Cañas Verdes ☠️ Lot: GW-3230 ☠️ Varietal: Geisha ☠️ Process: Anaerobic Washed ☠️ Tasting notes: Jasmine Tea Green Grape Lemon Candy Honeysuckle Sugar Plum ☠️ Altitude: 1,550 masl ☠️ Roast: Light ☠️ Brew: Filter ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00
