
Pirates of Coffee
CHERRY COLA: Ethiopia Yirgacheffe Washed
CHERRY COLA: Ethiopia Yirgacheffe Washed is a Yirgacheffe, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes▾
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)

CHERRY COLA: Ethiopia Yirgacheffe Washed
CHERRY COLA: Ethiopia Yirgacheffe Washed is a Yirgacheffe, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe Washed Ethiopian Heirloom

Ethiopia - Shale
Ethiopia, Yirgacheffe Washed Heirloom
da Matteo
$244.63

Ethiopia Guji Hambela Wamena
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$16.34

Ethiopia / Worka Sakaro Ripe Cherry
Gedeb, Gedeo Zone, East of Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
ONIBUS COFFEE
$12.00

Chelbesa
Ethiopia Washed Ethiopian landrace varieties
Frukt Coffee Roasters
$27.31

Archers - Banko Chelchele Chelbesa - Ethiopia - Natural
Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Speciality Coffee CA
$25.00
Description
Cherry Cola is Back! Our iconic Cherry Cola returns for 2025! This beautiful washed-processed coffee is produced by Daye Bensa in Ethiopia. The cup experience combines notes of gummy cola bottles, cherry and lime before culminating with a sweet lingering finish. Tasting Notes: Gummy Cola Bottles, Black Cherry, Sparkling Lime Cup score: 86.50 ☕ This coffee is produced by the same producer as Fruit Bombe, Treasure of Hamasho, Treasure of Hamasho Anaerobic, Rumudamo and Shantawene Anaerobic. So if you liked any of these, this will float your boat. ABOUT DAYE BENSA Nestled in the Sidama region of Ethiopia, Daye Bensa is a name that resonates with excellence in specialty coffee. With high-altitude farms ranging from 1,900 to 2,300 meters above sea level, this producer is known for cultivating coffee that’s as vibrant as the landscape it comes from. Daye Bensa focuses on heirloom Ethiopian varietals and uses both natural and washed processing methods to highlight the vivid flavor notes characteristic of the region—think juicy tropical fruits, floral aromatics, and sparkling acidity. Beyond quality, Daye Bensa is committed to sustainability, traceability, and empowering local farming communities. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Ethiopia ☠️ Region: Yirgacheffe ☠️ Grade 1 Arabica coffee beans ☠️ Producer: Daye Bensa ☠️ Varietal: Ethiopian Heirloom ☠️ Process: Washed ☠️ Cup Score: 86.50 ☠️ Tasting notes: Gummy Cola Bottles Black Cherry Sparkling Lime ☠️ Brew: Filter ☠️ Altitude: 2200 - 2300 masl ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00