BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural
Canada|Pirates of Coffee

Pirates of Coffee

$18.00250gIn Stock

FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural

FRUIT BOMBE: Ethiopia Natural is a Bombe District, Sidama, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Pirates of Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Pirates of Coffee

Details

Origin
Bombe District, Sidama
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Daye Bensa
Available Sizes▾
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
  • 2000g — $112.00 ($5.60/100g)

Description

This fruit‑forward stunner is produced by Asefa Dukamo at Daye Bensa Farm in the Bombe District of Sidama, Ethiopia. It’s electric and punchy, filled with charming fruity notes that feel both delicate and unmistakable. Ethiopian coffees are celebrated for their natural fruitiness, but this one pushes the boundaries. It carries a bursting personality that stays exciting from the first sip to the final drop. The cup opens with a wide array of flavors, bright, expressive, and joyfully layered gradually weaving together as it cools, each note complementing the next with effortless harmony. The result is a cup that feels alive, dynamic, and irresistibly memorable. Tasting Notes: Concord Grape, Bubblegum, Mango, Starfruit, Violet Cup score:  87.00 ☕ Coffees from Daye Bensa have earned a special place in our crew’s hearts for their fruit‑forward, juicy character and Fruit Bombe is no exception. These are the coffees you miss long after the last cup is gone. Don’t let this one slip away bring a little joy to your brew bar today. ABOUT DAYE BENSA Nestled in the Sidama region of Ethiopia, Daye Bensa is a name that resonates with excellence in specialty coffee. With high-altitude farms ranging from 1,900 to 2,300 meters above sea level, this producer is known for cultivating coffee that’s as vibrant as the landscape it comes from. Daye Bensa focuses on heirloom Ethiopian varietals and uses both natural and washed processing methods to highlight the vivid flavor notes characteristic of the region—think juicy tropical fruits, floral aromatics, and sparkling acidity. Beyond quality, Daye Bensa is committed to sustainability, traceability, and empowering local farming communities. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Ethiopia ☠️ Region: Bombe District, Sidama ☠️ Grade 1 Arabica coffee beans ☠️ Producer: Daye Bensa ☠️ Farmer: Asefa Dukamo ☠️ Varietal: Ethiopian Heirloom ☠️ Process: Natural ☠️ Cup Score: 87.00 ☠️ Tasting notes: Concord Grape Bubblegum Mango Starfruit Violet ☠️ Brew: Filter ☠️ Altitude: 2230 masl ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Whole bean

About Pirates of Coffee

Location
Ontario, Canada
Region
North America
Visit Pirates of Coffee →