PLOT Roasting
NIGHTCAP Decaf
NIGHTCAP Decaf is a El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia, Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated, Caturra coffee from PLOT Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia
- Process
- Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated
- Variety
- Caturra
- Producer
- Shady and Elias Bayter
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
NIGHTCAP Decaf
NIGHTCAP Decaf is a El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia, Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated, Caturra coffee from PLOT Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia
- Process
- Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated
- Variety
- Caturra
- Producer
- Shady and Elias Bayter
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $60.00 ($6.00/100g)
Similar coffees to this El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated Caturra

Ravine Decaf
Nariño, Colombia Washed, sugarcane E.A. decaffeination Colombia, Caturra
Parlor Coffee
$21.00

Colombia - Condor, Decaf
Piedra Grande, Tolima EA Sugarcane Caturra
Archers Coffee
$17.70

Seasonal Decaf
Colombia Washed & Sugarcane Decaffeination Castillo and Caturra
NewGround Coffee
$14.59

Lights Out Decaf
Colombia Washed
Phil & Sebastian
$12.88

Huila Decaffeinated
Colombia Washed Caturra, V. Colombia, Castillo
SEY
$24.25

La Secreta Decaf
Colombia EA Decaf Castillo, Caturra, Colombia
Frukt Coffee Roasters
$27.31
Description
Producer: Shady and Elias Bayter Location: El Vergel, Piedra Grande, Tolima, Colombia Elevation: 1,500 masl Cultivar: Caturra Preparation: Washed, Ethyl Acetate Decaffeinated Harvest: April - June 2025 Arrival: March 2026 Exporter: Forest Coffee Importer: Forest Coffee









