BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Poem Roasting

Poem Roasting is a specialty coffee roaster based in Pennsylvania, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Poem Roasting.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
0 (2/mo avg)
Newest arrival
2026-08-26

6 coffees in stock (14 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Habtamu Fikadu Danche Washed Landrace
USA|Poem Roasting

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Ethiopia Shoondhisa Natural Landrace
USA|Poem Roasting

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Ethiopia Hadeso
USA|Poem Roasting

$24.00 · 250g · $9.60/100g

2 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Kenya Kiamugumo AA
USA|Poem Roasting

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Colombia Cumbres de Nariño EA Decaf
USA|Poem Roasting

$23.00 · 250g · $9.20/100g

2 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $64.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Colombia