
Rum Baba Coffeeroasters
Decaf
Decaf is a Colombia, Tolima, Sugar Cane Decaffeination, Caturra coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Tolima
- Process
- Sugar Cane Decaffeination
- Variety
- Caturra
- Producer
- Finca El Vergel
Available Sizes▾
- 250g — $12.64 ($5.06/100g)
- 1000g — $40.49 ($4.05/100g)

Decaf
Decaf is a Colombia, Tolima, Sugar Cane Decaffeination, Caturra coffee from Rum Baba Coffeeroasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Tolima
- Process
- Sugar Cane Decaffeination
- Variety
- Caturra
- Producer
- Finca El Vergel
Available Sizes
- 250g — $12.64 ($5.06/100g)
- 1000g — $40.49 ($4.05/100g)
Similar coffees to this Colombia, Tolima Sugar Cane Decaffeination Caturra

Decaf - Decaf El Vergel
Colombia Washed EA Decaf Red and Yellow Caturra
CoolBeans
$21.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
Colombia, Valle del Cauca Sugarcane Decaf Castillo, Caturra
Superthing
$20.00

El Vergel Condor Decaf
Tolima, Colombia EA Decaf Red/Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$20.99

El Vergel Decaf
Tolima Natural + EA Sugarcane Red and Yellow Caturra
Manhattan
$15.93

Colombia Huila Decaf
Colombia Natural Caturra
Detour Coffee Roasters
$15.88
Description
Tasting notes: Caramel, Plum, Round Body Area: Colombia, Tolima Farm: Finca El Vergel Variety: Caturra Processing: Sugar Cane Decaffeination Roast: Medium Decaffeination of coffee takes place after the unroasted coffee is fully processed by the producer and before it enters our roastery. Most common and traditionally, decaffeination takes place by using synthetic chemical solvents. Which is effective but less favourable because of the environmental impact. This decaf is locally decaffeinated in Colombia following the Sugar Cane process method. The Sugar Cane Process uses a natural by-produce from sugar cane (fermented molasses) as a solvent to extract caffeine. Sugar cane is an important crop growing in the area which makes it an ideal choice for decaffeination of local grown coffee. With selecting high quality beans from Finca El Vergel, locally decaffeinated at origine and without synthetic chemicals, we believe this decaf is a great alternative to your regular coffee. Great in taste and with care of the environment. Read more about this process below
More from Rum Baba Coffeeroasters

Brazil
$10.73

Ethiopia Hambela
$18.26

Guatemala
$12.17

Ethiopia Halo Beriti
$22.61

Guatemala
$12.17

Rwanda Kamajumba
$18.26










