
Saint Frank Coffee
Sister Moon
Sister Moon is a specialty coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $17.00 ($6.01/100g)
- 2267g — $106.50 ($4.70/100g)

Sister Moon
Sister Moon is a specialty coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $17.00 ($6.01/100g)
- 2267g — $106.50 ($4.70/100g)
Similar coffees across all roasters

La Morena
Guatemala Washed Mixed
Bell Lane Coffee
$17.00

Guatemala Huixoc
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala
Prairie Lily
$17.65

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala Huehuetenango Quetzal
Guatemala Washed
Good Brothers Coffee
$12.99

Moonlight Blend
Natural Yellow Catuai
Boo! Coffee Roasters
$13.00
Description
Cocoa and Toffee balanced by Dried Fruits, and Toasted Hazelnuts in a Medium Roast Sister Moon gleams with soft and round flavors of chocolate, caramel, and nuts well expressed from our relationship producers in Latin America.This coffee is always crafted from pioneering regions and producers breaking into the specialty coffee world as we work together to realize their great potential. The flavors of Sister Moon are naturally developed by quality varieties in fitting terroirs and moderate altitudes for sweet, classic coffee flavors of chocolate and caramel with moderate acidity for a cup that is sure to please everyone. Always clean and smooth, Sister Moon is a great "house coffee" that showcases our ongoing collaboration with producers in Latin America according to the season's harvests. Guatemala Don Guayo 100% Grown by Eddie Gomez in Ciudad Vieja, Antigua. We’ve been faithfully visiting and partnering with Guayo since 2012 before Saint Frank even launched, where Volcan de Agua draws out perfectly balanced and structured flavors of both orange fruits and chocolates.
About Saint Frank Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Saint Frank Coffee

Honduras La Salsa SL28
$24.00

Bolivia Asunción Java
$28.00

Guatemala Don Guayo
$22.00

Bolivia Polen de Cafe
$25.00

Burundi Ninga Hill Honey Peaberry Espresso
$23.00

Bolivia Finca Rustica Pacamara
$25.00






