
Good Brothers Coffee
Guatemala Huehuetenango Quetzal
Guatemala Huehuetenango Quetzal is a Guatemala, Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 113g — $12.99 ($11.50/100g)
- 340g — $22.99 ($6.76/100g)
- 907g — $49.99 ($5.51/100g)
- 2267g — $99.99 ($4.41/100g)

Guatemala Huehuetenango Quetzal
Guatemala Huehuetenango Quetzal is a Guatemala, Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 113g — $12.99 ($11.50/100g)
- 340g — $22.99 ($6.76/100g)
- 907g — $49.99 ($5.51/100g)
- 2267g — $99.99 ($4.41/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed

CODECH - Washed Guatemala
Guatemala Washed Field Blend
Moxie Coffee Co.
$19.00

Goosebumps
Huehuetenango, Guatemala Washed
Eight Ounce Coffee
$19.99

Guatemala Huixoc
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala
Prairie Lily
$17.68

Guatemala | Quetzal
Guatemala Washed Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype, Pache
Quills Coffee
$26.00

Guatemala Quetzalito Organic - washed
San Pedro Necta, Huehuetenango Washed Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Kaffeelix
$17.01

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.43
Description
Guatemala Huehuetenango Quetzal CUP PROFILE: 🍫 3 Musketeers • Milk Chocolate • Creamy This one is all about chocolate. Across multiple tastings, we kept finding layers of creamy milk chocolate, caramel, and rich cocoa, with a soft, almost whipped texture that reminded us of chocolate mousse, 3 Musketeers, and Cadbury Creme Egg. Hot, the cup is rich and luscious with melt-in-your-mouth milk chocolate, caramel sweetness, and a creamy dairy-like body. As it cools, deeper cocoa comes forward alongside just a touch of orange and red-fruit brightness, adding complexity without taking away from the chocolate-forward character. We did not get much any fruit aspects after resting 4+ weeks. Sweet, creamy, chocolatey, and deeply satisfying. On espresso was much more raw coco like. Perfect for milk! I wanted to tame down the coco a bit and went with a shorter shot 22 sec with a 2-1 ratio to have a less bitter coco to smooth the chocolate out. This is a traditional washed coffee. Expect traditional chocolate type of tasting notes. Quetzal The Quetzal (the national bird of Guatemala) Program was born after the creation of “Regional Select - Waykan”, which was our way of highlighting the distinct regional differences we saw coming out of Guatemala. We heard from producers that they wanted to sell more of their coffee, and Quetzal as a program allows us to buy more and pay more along the larger quality spectrum for high quality coffees from these hardworking men and women in Guatemala. High-grown, hard-bean coffees from Guatemala are a staple offering for us as they are for many coffee roasters: The crisp acidity, full body, and toffee sweetness found in these coffees make them valuable as approachable and affordable single-origin brews. Our Roast Level: Medium 11.41 % WL. Moisture of green 9.9 68.9 whole bean color and 109.2 ground (Lebrew) Higher number = lighter color RESTING RECOMMENDATIONS: 7-10 days pour over 2 weeks on espresso.
More from Good Brothers Coffee

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
$16.99

Lemon Colombia Caturra
$14.99

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
$14.99

Costa Rica Cafe Vida Washed
$12.99

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
$14.99

Colombia Finca Milan Culturing Nitro "Toffee" Fermentation Caturra
$14.99





