
Shavi Coffee Roasters
El Bombo · Colombia · Pink Bourbon · Apple & Citrus
El Bombo · Colombia · Pink Bourbon · Apple & Citrus is a Huila, Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Cooperativa de Caficultores El Bombo
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $49.00 ($5.40/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

El Bombo · Colombia · Pink Bourbon · Apple & Citrus
El Bombo · Colombia · Pink Bourbon · Apple & Citrus is a Huila, Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Cooperativa de Caficultores El Bombo
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 907g — $49.00 ($5.40/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Pink Bourbon

Colombia Las Brisas PB - 200g
Huila, Colombia Washed Pink Bourbon
Ondo Coffee
$28.00

Colombia - Cherry Punch
Colombia, Huila natural co-fermentado Pink bourbon
Hola Coffee
$22.76

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
Oporapa, Huila Washed 100% Pink Bourbon
Sightglass Coffee
$28.00

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00
Description
Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 1500 masl Variety Pink Bourbon Partnered Since 2025 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 1500 masl Variety Pink Bourbon Partnered Since 2025 Process Washed Country Colombia Region Huila Altitude 1500 masl Variety Pink Bourbon Partnered Since 2025
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00