
Shavi Coffee Roasters
Santa Monica · Colombia · Chiroso Natural · Competition Lot
Santa Monica · Colombia · Chiroso Natural · Competition Lot is a Quindio, Colombia, Natural, Chiroso coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jairo Arcila
Available Sizes▾
- 340g — $35.00 ($10.29/100g)
- 907g — $84.00 ($9.26/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)

Santa Monica · Colombia · Chiroso Natural · Competition Lot
Santa Monica · Colombia · Chiroso Natural · Competition Lot is a Quindio, Colombia, Natural, Chiroso coffee from Shavi Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jairo Arcila
Available Sizes
- 340g — $35.00 ($10.29/100g)
- 907g — $84.00 ($9.26/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Similar coffees to this Quindio, Colombia Natural Chiroso

Argote Natural
Nariño, Colombia natural, dried on raised beds 90% Castillo, 10% Caturra
Shokunin Coffee
$18.20

Colombia, Andrés Cardona
Colombia, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia Natural Castillo & Colombia
Methodical Coffee
$36.00

Colombia | Sergio Caro
Colombia Washed Chiroso
ILSE
$27.00

Colombia - Caturra Chiroso, Finca El Paraiso
Piendamo, Cauca Thermal Shock Washed Caturra, Chiroso
Archers Coffee
$29.41
Description
Process Natural Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Chiroso Partnered Since 2026 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Natural Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Chiroso Partnered Since 2026 Process Natural Country Colombia Region Quindio Altitude 2000 masl Variety Chiroso Partnered Since 2026
About Shavi Coffee Roasters
- Location
- District of Columbia, United States
- Region
- North America
More from Shavi Coffee Roasters

Bombe Abore · Ethiopia · Natural · Peach & Strawberry
$24.00

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
$21.00

Bombe Abore Medium · Ethiopia · Natural · Peach & Orange
$24.00

Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
$24.00

San Vicente · Colombia · Washed · Red Fruits & Molasses
$22.00