BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea
USA|Shavi Coffee Roasters

Shavi Coffee Roasters

$21.00340gIn Stock

Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea

Kibingo · Burundi · Washed · Berries & Black Tea is a Kayanza, Burundi, Washed, Red Bourbon coffee from Shavi Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Shavi Coffee Roasters

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
Kibingo washing station
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Description

Process Washed Country Burundi Region Kayanza Altitude 1700 masl Variety Red Bourbon Partnered Since 2026 #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background-color: #f2d0a9; } #shopify-section-template--20232338571502__text_columns_d8LH9p { background: radial-gradient(rgba(242, 208, 169, 1) 32%, rgba(255, 154, 98, 1) 100%); } Process Washed Country Burundi Region Kayanza Altitude 1700 masl Variety Red Bourbon Partnered Since 2026 Process Washed Country Burundi Region Kayanza Altitude 1700 masl Variety Red Bourbon Partnered Since 2026

About Shavi Coffee Roasters

Location
District of Columbia, United States
Region
North America
Visit Shavi Coffee Roasters →