
Single O
Killerbee
Killerbee is a Huehuetenango, GUATEMALA Eastern Highlands, PNG Mogiana BRAZIL, Natural coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, GUATEMALA Eastern Highlands, PNG Mogiana BRAZIL
- Process
- Natural
Available Sizes▾
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)

Killerbee
Killerbee is a Huehuetenango, GUATEMALA Eastern Highlands, PNG Mogiana BRAZIL, Natural coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, GUATEMALA Eastern Highlands, PNG Mogiana BRAZIL
- Process
- Natural
Available Sizes
- 250g — $16.00 ($6.40/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
Similar coffees across all roasters

Sweet Habit Espresso
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$11.12

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Sweet Spot - House Blend
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala Natural and Fully Washed Mundo Nuovo and Red Bourbon
Bold Bean Coffee Roasters
$8.00

Brazil Klatch Diamond Reserve
Brazil Natural
Klatch Coffee
$19.95

Guatemala Huehuetenango Rio Azul SHB EP
Guatemala Honey
Klatch Coffee
$19.95

BITTERSWEET - A medium-dark blend
Mexico
Mother Tongue Coffee
$24.00
Description
One More Thing: The secret to this blend’s sweet nature lies in the origins of the beans & the roaster’s craft of gradually developing the coffee’s natural sugars during the Maillard reaction, until the ‘sweet spot’ is found. Gently the Killerbee roasts, sweetly it strikes. One More Thing: The secret to this blend’s sweet nature lies in the origins of the beans & the roaster’s craft of gradually developing the coffee’s natural sugars during the Maillard reaction, until the ‘sweet spot’ is found. Gently the Killerbee roasts, sweetly it strikes.











