
Skylark Coffee
Ethiopia Bette Buna Sundried Natural
Ethiopia Bette Buna Sundried Natural is a Ethiopia, Sundried natural, 74112, 74110, Wild Guji Megadu coffee from Skylark Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Sundried natural
- Variety
- 74112, 74110, Wild Guji Megadu
Available Sizes▾
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Ethiopia Bette Buna Sundried Natural
Ethiopia Bette Buna Sundried Natural is a Ethiopia, Sundried natural, 74112, 74110, Wild Guji Megadu coffee from Skylark Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Sundried natural
- Variety
- 74112, 74110, Wild Guji Megadu
Available Sizes
- 250g — $19.89 ($7.96/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Sundried natural 74112, 74110, Wild Guji Megadu

Filter Coffee - Syoum Family - Heirloom Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Paso Paso
$13.38

Ethiopia Guji Megadu - anaerobic natural
Bette Buna Megadu, Guji-Megadu Anaerobic Natural 74112, 74158, Wild Guji Megadu
Kaffeelix
$21.05

ETHIOPIA Ephrem Mulugeta
Ethiopia dry method 74112, 74110
BeBerry Coffee
$16.28

ETHIOPIA Ephrem Mulugeta
Ethiopia dry method 74112, 74110
BeBerry Coffee
$16.28

Bette Buna
Ethiopia Anoxic Natural (+24hr Kickstart 74110, 74112, Wild Guji Megadu
Full Court Press
$23.21

Buku Hambela
Guji, Ethiopia Natural JARC 74110, 74112, 74158
Black Fox Coffee
$26.00
Description
This is Bette Buna’s signature natural coffee that was processed using the traditional Ethiopian method of sun-drying immediately after harvest without any fermentation. The result is clean, juicy, and balanced ... an elegant way to experience the coffee in a more pared-back way while still enjoying plenty of sweetness and acidity. For more about our deep partnership with Bette Buna, check out our blog post here or read on below. Betta Buna was founded by partners Hester Westerveld-Syoum and Dawit Syoum when they inherited their grandfather’s tiny family farm in Taferi Kela, Sidamo. With a background in NGO and development work, they decided to grow and scale the farm as the foundation for a larger company with greater impact. Starting in 2019, they have now grown considerably, expanding the Taferi Kela farm from 2 to 50 hectares and spreading to a second 50-hectare farm in Megadu, Guji. Both farms have tree nurseries where climate change-resistant varietals are grown to share with surrounding farmers. Similarly, they have facilities where they not only process their own lots but also educate other farmers in processing techniques, while their Coffee Campus programme provides training in roasting, brewing, and even exporting. They provide countless opportunities for their farming communities by not only teaching and motivating farmers but also hiring local workers at their nurseries and mills, including single mothers and disabled people who would struggle to find employment elsewhere. They prioritise sustainable farming methods, rewild forests on their land, and protect local wildlife to promote ecosystem health for future generations. We're proud to support Bette Buna and plan to partner with them for many years to come. To create this lot, fresh cherries were hand sorted by each farmer to clean out underripe/overripe cherries and any leaves or sticks. The sorted cherries were dried on African raised beds for about 20-25 days until they reached the right moisture level. The raised beds are important to facilitate airflow and ensure equal drying of each cherry. Once the correct moisture level was reached, the cherry was bagged, tagged, and stored for a minimum of 8 weeks to improve the complexity and intensity of the cup profile. After dry milling locally to remove the hulls, the team applied another round of hand sorting to remove any primary defects. After that, the bags of green coffee were loaded on a truck to take a three- to five-day drive to the Bette Buna dry mill in Gelan, close to Addis Ababa. Here the green beans underwent another round of cleaning, screening, and colour sorting, and were bagged a final time, ready to be exported. Elevation: 1900-2200 MASL Varietal: 74112, 74110, Wild Guji Megadu Cup score: 87 Price paid per kg: £10.03 Process: Sundried natural
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89




