BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Terres de Café

Terres de Café is a specialty coffee roaster based in France. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Terres de Café.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Nicaragua
Common processes
Washed, Natural, Nature Anaérobique
New in last 30 days
18 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-15
Latest restock
2026-09-27

4 coffees in stock (107 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Coffee Café La Joséfina Typica Mejorado
France|Terres de Café

$23.32 · 150g · $15.55/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Honey Oxydation
Variety
Typica
Producer
Leopoldo Andrade
Coffee La Josefina Sidra Washed
France|Terres de Café

$28.90 · 200g · $14.45/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Coffee La Josefina Sidra Natural
France|Terres de Café

$31.06 · 200g · $15.53/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Pepe Jijón - La Soledad - Sidra Washed - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
Ecuador - Intag Valley / Finca La Soledad
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon