BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Terres de Café

Terres de Café is a specialty coffee roaster based in France. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Terres de Café.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Nicaragua
Common processes
Washed, Natural, Nature Anaérobique
New in last 30 days
18 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-15
Latest restock
2026-09-27

69 coffees in stock (107 total) — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Coffee KSF Heirloom Honey
France|Terres de Café

$22.64 · 250g · $9.06/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Honey Process
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Coffee Café La Joséfina Typica Mejorado
France|Terres de Café

$23.32 · 150g · $15.55/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Honey Oxydation
Variety
Typica
Producer
Leopoldo Andrade
Coffee Felix Project Caranavi Bio
France|Terres de Café

$15.02 · 250g · $6.01/100g

Details

Origin
Bolivia - Caranavi, La Paz
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Felix Chambi
Coffee KSF Goma Forest Bio
France|Terres de Café

$16.73 · 250g · $6.69/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Coffee Altos de Bijao Estate Project Bio
France|Terres de Café

$16.61 · 250g · $6.64/100g

Details

Origin
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate
Process
Semi washed Anaerobic 20 heures
Variety
Multi variétés
Producer
Oscar Daza
Coffee KSF Old Trees Bio
France|Terres de Café

$23.10 · 250g · $9.24/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Coffee Felix Project Caranavi Bio - kg
France|Terres de Café

$52.22 · 1000g · $5.22/100g

Details

Origin
Bolivia - Caranavi, La Paz
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Felix Chambi
Coffee Altos de Bijao Estate Project Bio - KG
France|Terres de Café

$59.05 · 1000g · $5.91/100g

Details

Origin
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate
Process
Semi washed Anaerobic 20 heures
Variety
Multi variétés
Producer
Oscar Daza
Coffee Dukale Layo Guji
France|Terres de Café

$27.08 · 250g · $10.83/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Layo Dukale Station. Nature, Natural
Variety
Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Coffee KSF Limmu Bedaye Washed Bio
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Coffee Finca Santa Maria – Castillo Caturra Late Harvest Washed
France|Terres de Café

$23.32 · 250g · $9.33/100g

Details

Origin
Colombia - Narino, Buesaco / Finca Santa Maria
Process
Washed
Variety
Late Harvest
Producer
Armando Benavides
Coffee Finca Santa Maria Caturra - Washed
France|Terres de Café

$18.09 · 250g · $7.24/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Armando Benavides
Coffee Yeti
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Mokas Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Coffee Taba Hills Natural Bio
France|Terres de Café

$18.09 · 250g · $7.24/100g

Details

Origin
Rwanda - Taba Hills
Process
Natural
Variety
Bourbon
Coffee Taba Hills Natural Bio - KG
France|Terres de Café

$64.51 · 1000g · $6.45/100g

Details

Origin
Rwanda - Taba Hills
Process
Natural
Variety
Bourbon
Coffee El Cuto
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
El Salvador - Volcan Chingo / Alta Mira, San Isidro, Suncita, Miramundo
Process
Washed
Variety
Bourbon rouge
Producer
Plusieurs petits producteurs
Coffee La Josefina Sidra Washed
France|Terres de Café

$28.90 · 200g · $14.45/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Coffee H3 Bio
France|Terres de Café

$18.09 · 250g · $7.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Coffee H3 Bio
France|Terres de Café

$65.99 · 1000g · $6.60/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Mokas Heirloom
Café Volcan Azul - Caturra
France|Terres de Café

$22.64 · 250g · $9.06/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
Coffee La Margarita - Bourbon Washed
France|Terres de Café

$34.02 · 250g · $13.61/100g

Details

Origin
Peru - Ocobamba - Cuzco / La Margarita
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Famille Solórzano
Coffee Volcan Azul Caturra - KG
France|Terres de Café

$81.81 · 1000g · $8.18/100g

Details

Origin
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro
Coffee Fazendas - KG
France|Terres de Café

$52.79 · 1000g · $5.28/100g

Details

Origin
Brazil - Sul de Minas, Mogiana
Process
Natural
Variety
Mundo Novo
Producer
Communautés Campestre et Agua Limpa
Coffee Thomas Guzmán Geisha Nature
France|Terres de Café

$32.88 · 150g · $21.92/100g

Details

Origin
Mexico - La Concardia, Chiapas
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Thomas Guzmán
Coffee La Josefina Sidra Natural
France|Terres de Café

$31.06 · 200g · $15.53/100g

Details

Origin
Ecuador - Haute Amazonie, Cascabel / Finca La Josefina
Process
Natural
Variety
Sidra
Producer
Leopoldo Andrade
Coffee Yeti Organic
France|Terres de Café

$68.15 · 1000g · $6.82/100g

Details

Origin
Ethiopia - Wallaga / Yeti
Process
Washed
Variety
Mokas Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Coffee Alto del Bijao Bourbon Red Semi-Washed Organic
France|Terres de Café

$30.61 · 250g · $12.24/100g

Details

Origin
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate
Variety
Bourbon rouge
Producer
Oscar Daza
Coffee Finca Santa Maria - Geisha Washed
France|Terres de Café

$29.47 · 250g · $11.79/100g

Details

Origin
Colombia - Narino, Buesaco / Finca Santa Maria
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Armando Benavides
Felipe Contreras - Finca Gascon - Geisha Washed "Geisha Del Bosque" - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
Guatemala - San Juan Gascón, Antigua / Gascón
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Felipe Contreras
Coffee Granja La Esperanza - Bourbon Pointu
France|Terres de Café

$28.33 · 150g · $18.89/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Bourbon Pointu
Pepe Jijón - La Soledad - Sidra Washed - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
Ecuador - Intag Valley / Finca La Soledad
Process
Washed
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon
Alejo Castro - Volcan Azul Estate - Geisha Anaerobic Natural - Légendes
France|Terres de Café

$34.02 · 150g · $22.68/100g

Details

Origin
Costa Rica - Volcan Poas / Finca Volcan Azul
Process
Nature Anaérobique
Variety
Geisha
Producer
Alejo Castro
Neto & Ivan Sólorzano - La Margarita - Geisha Washed - Légendes
France|Terres de Café

$48.02 · 200g · $24.01/100g

Details

Origin
Peru - Ocobamba - Cuzco / La Margarita
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Famille Solórzano
Coffee Las Brujas Pacamara Washed
France|Terres de Café

$39.82 · 150g · $26.55/100g

Details

Origin
Panama - Volcan Baru - Potrejillos / Las Brujas - Hacienda Barbara
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Hunter Tedman
Coffee KSF Goma Forest
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Coffee Los Pinos
France|Terres de Café

$19.23 · 250g · $7.69/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Coffee Bourbon Santander Bio
France|Terres de Café

$26.06 · 250g · $10.42/100g

Details

Origin
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate
Process
Nature Anaérobique
Variety
Bourbon Rose
Producer
Oscar Daza
Coffee Altos de Bijao Geisha
France|Terres de Café

$36.41 · 250g · $14.56/100g

Details

Origin
Colombia - Santander / Altos Del Bijao Estate
Process
Honey process anaerobic 36 heures
Variety
Geisha
Producer
Oscar Daza
Coffee KSF Limmu Echemo
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Coffee El Cuto
France|Terres de Café

$16.73 · 250g · $6.69/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Bourbon rouge
Producer
Plusieurs petits producteurs
Coffee Old Yeti
France|Terres de Café

$19.12 · 250g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Plusieurs petits producteurs
Miguel Angel Villacencio - Finca la Pacaya - "Kenia" SL28 Natural - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 150g · $20.40/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Kenia
Producer
Miguel Angel Villacencio
Ratibor & Tessie Hartmann - Mi Finquita - Geisha Natural - Légendes
France|Terres de Café

$41.98 · 100g · $41.98/100g

Details

Origin
Panama
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Ratibor & Tessie Hartmann
Coffee The Forest
France|Terres de Café

$16.73 · 250g · $6.69/100g

Details

Origin
Ethiopia, Colombia
Process
Washed
Variety
Blend
Coffee Los Pinos - KG
France|Terres de Café

$76.92 · 1000g · $7.69/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Coffee Dipilto Viejo
France|Terres de Café

$53.36 · 1000g · $5.34/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Fully Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Coffee The Forest
France|Terres de Café

$60.19 · 1000g · $6.02/100g

Details

Origin
Ethiopia, Colombia
Process
Washed
Variety
Blend
Olman Valladarez - Los Alpes - Geisha Washed - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 100g · $30.61/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Olman Valladerez
Small Farmers - Maghrib Ans - Kent Carbonic Honey - Legends
France|Terres de Café

$39.82 · 100g · $39.82/100g

Details

Origin
Yemen - MAGHRIB ANS
Process
Honey Carbonic
Producer
Plusieurs petits producteurs