BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
100% Kona Peaberry
USA|Tradition Coffee Roasters

Tradition Coffee Roasters

$39.00113gIn Stock

100% Kona Peaberry

100% Kona Peaberry is a Washed coffee from Tradition Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Tradition Coffee Roasters

Details

Process
Washed
Available Sizes▾
  • 113g — $39.00 ($34.51/100g)
  • 340g — $89.00 ($26.18/100g)
  • 2267g — $505.00 ($22.28/100g)

Description

What is a Peaberry Coffee? A Peaberry bean occurs when a single seed grows in the coffee cherry instead of two. Normally, there are two seeds that nest together, like a peanut. The single seed tends to be smaller and rounder, with some saying this adds to the flavor of the coffee because it absorbs all nutrients from the fruit for itself. Why does this happen? We don't know what makes a Peaberry present itself, it's rare, and makes up about 2-4% of a farmers' crop. There is no way to predict or grow this special seed as it is found in the sorting process after the coffee cherry has been harvested. This Peaberry is from an award winning farm in Kona, washed and sun dried. Enjoy the rarity!

About Tradition Coffee Roasters

Location
Hawaii, United States
Region
North America
Visit Tradition Coffee Roasters →