
Workshop Coffee
Reset Half Caff
Reset Half Caff is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple small-scale producers
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Reset Half Caff
Reset Half Caff is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple small-scale producers
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Caturra, Castillo & Colombia

Decaf - entkoffeinierter Kolumbien Espresso
Kolumbien Washed Colombia, Castillo, Caturra
19 Grams
$15.00

Semi descafeinado - Siesta Half Caff
50% Colombia, Caldas; 50% Colombia, Palestina 50% descafeinado sugarcane; 50% lavado Caturra, Tabi, Colombia, Castillo
Hola Coffee
$16.53

Seasonal Decaf
Colombia Washed & Sugarcane Decaffeination Castillo and Caturra
NewGround Coffee
$14.58

Decaf - entkoffeinierter Kolumbien Filter
Kolumbien Washed Colombia, Castillo, Caturra
19 Grams
$15.00

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00
Description
Caturra, Castillo & Colombia cultivars. Depulped and dry fermented and fully washed. 50% decaffeinated using the sugar-cane E.A. method.












