
Workshop Coffee
La Plata Decaf
La Plata Decaf is a San Sebastian, La Plata, Huila, Colombia., Washed, Caturra coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Sebastian, La Plata, Huila, Colombia.
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- 7 farmers in La Plata
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

La Plata Decaf
La Plata Decaf is a San Sebastian, La Plata, Huila, Colombia., Washed, Caturra coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- San Sebastian, La Plata, Huila, Colombia.
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- 7 farmers in La Plata
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
Similar coffees to this San Sebastian, La Plata, Huila, Colombia. Washed Caturra

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
Colombia Washed Caturra, Colombia & Castillo
3fe Coffee
$17.10

Huila Decaffeinated
Colombia Washed Caturra, V. Colombia, Castillo
SEY
$24.25

Seasonal Decaf
Colombia Washed & Sugarcane Decaffeination Castillo and Caturra
NewGround Coffee
$14.58

Ravine Decaf
Nariño, Colombia Washed, sugarcane E.A. decaffeination Colombia, Caturra
Parlor Coffee
$21.00

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

La Secreta Decaf
Colombia EA Decaf Castillo, Caturra, Colombia
Frukt Coffee Roasters
$27.37
Description
Grown by 7 farmers in La Plata at 1,750 to 2,000 metres, La Plate Decaffeinated combines varieties of Caturra, Castillo and Variedad Colombia. Hand-harvested, traditionally depulped & dry fermented, fully washed & E. A. sugar cane decaffeinated.












