BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Nyasaland Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Nyasaland variety.

18 in stock12 roasters4.3/mo avg

Variety

Nyasaland

18 coffees

Price / 100g

$6.27 – $13.22

median $7.20 · 18 lots

Top origins

Uganda, Ethiopia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

17 Nyasaland variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mukuru
USA|Little Wolf
In StockUganda

$19.50 · 226g · $8.63/100g

3 sizes
  • 226g — $19.50 ($8.63/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Uganda, Mt. Elgon
Process
Anaerobic Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Producer
Mukuru
Kigezi Valley Natural
USA|Ceto
In StockUgandaUncommon

$18.25 · 120g · $15.21/100g

Details

Origin
Kigezi, South Western Uganda
Process
Natural
Variety
Nyasaland [Typica lineage directly related to Jamaica Blue Mountain Typica]
Producer
Kigezi Valley
Buwobodeya / Washed / Uganda / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$21.88 · 250g · $8.75/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Smallholder producers
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Isaac Obua [Washed]
France|Tanat Coffee

$15.82 · 200g · $7.91/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Lavé
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Isaac Obua
UGANDA MOUNTAIN HARVEST YELLOW HONEY
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Yellow honey
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Smallholder farms
UGANDA Norman Mukuru
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 250g · $6.70/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Norman Mukuru
Uganda Muki Fruity - natural
Austria|Kaffeelix

$16.02 · 250g · $6.41/100g

2 sizes
  • 250g — $16.02 ($6.41/100g)
  • 1000g — $59.36 ($5.94/100g)

Details

Origin
The Coffee Yards, Sironko District
Process
Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
'Misfits' Uganda Drugar Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Fully natural, home-dried by coffee-growing smallholders
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
USA|St. Kilda Coffee

$22.75 · 227g · $10.02/100g

2 sizes
  • 227g — $22.75 ($10.02/100g)
  • 2268g — $142.75 ($6.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Mother’s Blend
Czechia|Father’s Coffee

$15.10 · 250g · $6.04/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda / Gedeb, Ethiopia
Process
washed / natural (dry)
Variety
SL14, SL28, Nyasaland / Heirloom
Producer
Ephtah Specialty Coffee
Bugimotwa (CM Natural) - Uganda
Australia|Monastery Coffee

$15.73 · 250g · $6.30/100g

2 sizes
  • 250g — $15.74 ($6.30/100g)
  • 1000g — $53.65 ($5.37/100g)

Details

Origin
Kabeywa, Mt Elgon
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28 & Nyasaland
Uganda Nafuna - cherry fermentation washed
Austria|Kaffeelix

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.57/100g)
  • 1000g — $60.87 ($6.09/100g)

Details

Origin
The Coffee Gardens, Mount Elgon, East Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Workhorse
Spain|Syra Coffee
In StockUganda

$16.50 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $52.79 ($5.28/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Mountain Harvest SMC