BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Push x Pull

Push x Pull is a specialty coffee roaster based in Oregon, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Push x Pull.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Costa Rica
Common processes
Natural, Anaerobic natural, Honey
New in last 30 days
10 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-21

11 coffees in stock (66 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

GUATEMALA FINCA LA BOLSA BLACK HONEY
USA|Push x Pull

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Black honey
Variety
Bourbon, caturra
Producer
Maria Elena Vides
UGANDA MOUNTAIN HARVEST YELLOW HONEY
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Yellow honey
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Smallholder farms
COLOMBIA EL MIRADOR SATUS GESHA DOUBLE FERMENTATION NATURAL
USA|Push x Pull

$32.00 · 283g · $11.31/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Double fermentation natural
Variety
Gesha
Producer
SATUS (co-op made of 80 member families)
COSTA RICA WILLIAM MORA LA CHIRASCUASA ANAEROBIC
USA|Push x Pull

$28.00 · 283g · $9.89/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic
Variety
Caturra
Producer
William Mora
MEXICO FINCA LA PERLA NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Mexico
Process
Natural
Producer
Finca La Perla
ETHIOPIA HAMASHO STATION NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Producer
Smallholder farms
DECAF! COLOMBIA VALLE DE CAUCA EA DECAF
USA|Push x Pull

$24.00 · 283g · $8.48/100g

Details

Origin
Colombia
Process
EA sugarcane decaf
Variety
Caturra, castillo
Producer
Various smallholders
COLOMBIA LOS PATIOS SOLSTICIO
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Solsticio
Producer
Smallholder farms
RWANDA TUMBA SITE NATURAL
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Rwanda
Process
Natural
Variety
Red bourbon
Producer
Smallholder farms
COLOMBIA FINCA MILAN NIU CULTURED WASHED
USA|Push x Pull

$30.00 · 283g · $10.60/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Niu (coconut) cultured washed
Variety
Castillo
Producer
Julio Cesar Madrid
SUMATRA HIGH ALTITUDE SLOW DRY NATURAL
USA|Push x Pull

$26.00 · 283g · $9.19/100g

Details

Origin
Sumatra
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Central Sumatera Coffee