BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

HAYB

HAYB is a specialty coffee roaster based in Masovian, Poland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from HAYB.

Top origins
Colombia, Brazil, Guatemala
Common processes
Washed, Natural, Natural / Washed
New in last 30 days
5 (7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-04
Latest restock
2026-09-27

25 coffees in stock (49 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador España
Poland|HAYB
In StockUncommon

Details

Origin
Salvador - El Balsamo
Process
Anaerobic (natural)
Variety
Castillo, Bourbon
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Colombia Espresso
Poland|HAYB

$9.08 · 1000g · $0.91/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Typica
Rwanda Bugoyi
Poland|HAYB

Details

Origin
Rwanda - Rutsiro, Western Province
Process
Black Honey
Variety
Red Bourbon
China Gui Ben Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
China - Menglian, Yunnan
Process
Natural
Variety
Catimor
Rare 006/2026: Vietnam Quang Tri
Poland|HAYB

Details

Origin
Vietnam - Saigon
Process
Black Honey
Variety
Liberica
Brazil Espresso DARK
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
Peru Espresso
Poland|HAYB

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Peru - Cajamarca
Process
Washed
Variety
Mundo Novo, Bourbon, Caturra, Catimor
Sie Przelewa Owoc
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Rwanda - Gicumbi Bukure
Process
Washed
Variety
Red Bourbon
Brazil Espresso
Poland|HAYB
In StockBlend

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
Rwanda Murundo
Poland|HAYB

Details

Origin
Rwanda - Western Province
Process
Anaerobic 72h Natural
Variety
Red Bourbon
Myanmar The Lady
Poland|HAYB
In StockMyanmar

$15.77 · 250g · $6.31/100g

Details

Origin
Myanmar - Ywangan
Process
Anaerobic (natural)
Variety
Catuai
Sie Przelewa Decaf
Poland|HAYB

$10.51 · 250g · $4.21/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Washed + Sugar Cane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor Typica, Caturra
Ethiopia Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Heirloom
Guatemala Espresso
Poland|HAYB

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Guatemala - Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Guatemala Espresso DARK
Poland|HAYB

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Guatemala - Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Sie Przelewa Tropik
Poland|HAYB

$10.04 · 1000g · $1.00/100g

Details

Origin
Colombia - Planadas, Tolima
Process
Natural
Variety
Caturra
Black Espresso Blend
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil/Vietnam/India
Process
Natural
Blue Espresso Blend
Poland|HAYB

$8.12 · 1000g · $0.81/100g

Details

Origin
Brazil / Guatemala / Ethiopia
Process
Natural / Washed
Yellow Espresso Blend
Poland|HAYB

$8.12 · 250g · $3.25/100g

Details

Origin
Brazil / Guatemala
Process
Natural / Washed
Yellow Espresso DARK Blend
Poland|HAYB

$8.12 · 1000g · $0.81/100g

Details

Origin
Brazil / Guatemala
Process
Natural / Washed
Mexico El Buho Espresso
Poland|HAYB

$9.08 · 250g · $3.63/100g

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Pink Espresso Blend  – WTF?!
Poland|HAYB

$8.60 · 1000g · $0.86/100g

Details

Origin
Ethiopia / Brazil
Process
Natural
Sie Przelewa Klasyk
Poland|HAYB

$8.12 · 1000g · $0.81/100g

Details

Origin
Brazil (Minas Gerais)
Process
Natural