
49th Parallel Coffee Roasters
Ethiopia Guji Jigesa Filter Roast
Ethiopia Guji Jigesa Filter Roast is a Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia, Washed, Ethiopian Landraces coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landraces
- Producer
- Jigesa Community - Variuos Smallholder Producers
Available Sizes▾
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)

Ethiopia Guji Jigesa Filter Roast
Ethiopia Guji Jigesa Filter Roast is a Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia, Washed, Ethiopian Landraces coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Landraces
- Producer
- Jigesa Community - Variuos Smallholder Producers
Available Sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $137.00 ($6.04/100g)
Similar coffees to this Ethiopia - Jigesa, Guji, Oromia Washed Ethiopian Landraces

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Sightglass Coffee
$28.00

Ethiopia Gerse - Mikiyas Bogale & Gerse Small Producers
Washed Heirloom, Other Landrace Varieties
Whiptail Coffee
$27.00

Ethiopia, Tagel Alemayehu, Hambela
Hambela, Guji, Ethiopia Washed Dega and Kurume
Sightglass Coffee
$27.50

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Ethiopia Guji Rasta
Ethiopia - Uraga, Nenesbo Washed Heirloom
Leaves Coffee Roasters
$0.08

ETHIOPIA Kello Lalesa – Filter
Ethiopia Washed Heirloom
Five Elephant
$21.80
Description
Producer: Jigesa Community - Variuos Smallholder Producers Country: Ethiopia Region: Jigesa, Guji, Oromia Elevation: 1850- 2100 masl Variety: Ethiopian Landraces Process Method: Washed Roast Level: Light Filter Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00
