BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Wolisho Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Wolisho variety.

52 in stock32 roasters30/mo avg

Variety

Wolisho

52 coffees

Price / 100g

$5.87 – $12.80

median $8.48 · 49 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

42 Wolisho variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$22.00 · 226g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Suke Quto Decaf
South Africa|Origin Roasting
In StockEthiopiaUncommon

$35.08 · 250g · $14.03/100g

2 sizes
  • 250g — $35.08 ($14.03/100g)
  • 1000g — $123.23 ($12.32/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Odo Shakisso District
Process
Swiss water decaf, Natural
Variety
Kurume, Welicho, Ethiopian Heirloom
Producer
Tesfaye Bekele
Chelbesa Danche, Ethiopia Yellow Honey Washed Kurume & Wolisho
Canada|Subtext Coffee

$21.18 · 250g · $8.47/100g

3 sizes
  • 250g — $21.18 ($8.47/100g)
  • 500g — $41.65 ($8.33/100g)
  • 1000g — $64.59 ($6.46/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
Washed Kurume & Wolisho
Producer
Chelbesa Danche
Ethiopia Halo Beriti
USA|Idle Hands Roasting

$24.00 · 340g · $7.06/100g

2 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.05/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Boledu Industrial - Abeyot Ageze and Mebrahtu Aynalem
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters
In StockEthiopiaUncommon

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Chelbesa
USA|Dayglow Coffee
In StockEthiopiaUncommon

$31.20 · 200g · $19.50/100g

Details

Origin
Uraga, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom (Dega & Wolisho)
Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Oromia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
SNAP
Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$19.00 · 301g · $6.31/100g

2 sizes
  • 301g — $19.00 ($6.31/100g)
  • 2268g — $133.00 ($5.86/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Bitta, Kaffa
Process
Washed
Variety
Wolisho
Producer
Asmamaw Wodemariam, Bitta Farm
Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$26.61 · 300g · $8.87/100g

2 sizes
  • 300g — $26.61 ($8.87/100g)
  • 1000g — $75.41 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Producer
Smallholder Cooperative members
Jejeba Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

3 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Producer
144 regional outgrowers (another word for farmers)
Ethiopia Gogogu Natural 200g
Japan|Coffee County

$17.21 · 200g · $8.61/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
Ethiopia Gogogu Natural 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$31.87 · 400g · $7.97/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
Danche Natural
Canada|Ex Animo Coffee

$16.94 · 340g · $4.98/100g

2 sizes
  • 340g — $16.94 ($4.98/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb
Process
Natural
Variety
Karume, Wolisho
【 NEW】HALO -Wolisho & Dega- / Ethiopia
Japan|Aoma Coffee

$18.49 · 200g · $9.24/100g

2 sizes
  • 200g — $18.49 ($9.24/100g)
  • 500g — $41.56 ($8.31/100g)

Details

Origin
Halo, Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
765 smallholder producers【Halo Beriti washing station】
halo beriti
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Abiyot Ageze
halo beriti
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Abiyot Ageze
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
【NEW】Ethiopia Yrgacheffe Kochere Biloya
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$15.00 · 150g · $10.00/100g

2 sizes
  • 150g — $15.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Altitude: 1950-2200m
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Danche
Canada|Ex Animo Coffee
In StockEthiopia

$19.06 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.24 ($6.49/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb
Process
Washed
Variety
Karume, Wolisho
Ethiopia Chelbesa
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Dega
Producer
Various Smallholder Producers
Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
ETHIOPIA Elto Arbegona Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$25.03 · 250g · $10.01/100g

2 sizes
  • 250g — $25.03 ($10.01/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega
Producer
Smallholders
kebede wako
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Madegi
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
Snap Coffee, Various Washing Stations
Ethiopia Bisrat Melaku Washed
Netherlands|Friedhats

$21.62

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho
Producer
Bisrat Melaku
Ethiopia - Tade
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, Kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
Tade Espresso, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
kebede wako
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$14.68

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Hambella Washed
UK|Horsham Coffee Roaster

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Hambella, Ethiopia - Filter
UK|Machina Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Producer
Hambella
Chelbesa - Ethiopia, Gedeb
Sweden|Morgon Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $39.00 ($7.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Gedeb
Process
Washed
Variety
Dega & Wolisho
Wild At Heart - perfect Espresso
Germany|19 Grams

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
  • 3000g — $136.00 ($4.53/100g)

Details

Origin
Äthiopien / Brasilien
Process
Natural
Variety
Wolisho, Dega / Gelber Bourbon
Producer
~600 Farmer (Danche, Negusse Debela) / Familie Pereira (Fazenda Sertão)
NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
Germany|Man versus Machine

$15.82 · 250g · $6.33/100g

2 sizes
  • 250g — $15.82 ($6.33/100g)
  • 1000g — $53.36 ($5.34/100g)

Details

Origin
Brazil, Minas Gerais / Ethiopia, Gedeo
Process
Natural
Variety
Red Catuai / Wolisho, Dega
Chelbesa
Canada|CoolBeans
Chelbesa

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockEthiopia

$23.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho
Aricha - Washed
USA|Black & White

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Producer
smallholders in the Aricha community
Mengeshe Gumi
Canada|Rabbit Hole Roasters

$14.82 · 250g · $5.93/100g

3 sizes
  • 250g — $14.82 ($5.93/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)
  • 2000g — $94.59 ($4.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$24.00 · 226g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Danche
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $49.00 ($9.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
600 smallholders in Chelbesa
Suke Quto Guji-1 Washed
USA|Orbiter Coffee

$18.00 · 125g · $14.40/100g

2 sizes
  • 125g — $18.00 ($14.40/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Welicho
Producer
Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
Ethiopia Koke - Honey Process
USA|Presta Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Honey
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Smallholder Farms