
49th Parallel Coffee Roasters
Kenya Kaliluni AA Espresso
Kenya Kaliluni AA Espresso is a Kenya - Machakos County, Washed, SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya - Machakos County
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Smallholder farmers
Available Sizes▾
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Kenya Kaliluni AA Espresso
Kenya Kaliluni AA Espresso is a Kenya - Machakos County, Washed, SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kenya - Machakos County
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Smallholder farmers
Available Sizes
- 301g — $20.00 ($6.64/100g)
- 2268g — $141.00 ($6.22/100g)
Similar coffees to this Kenya - Machakos County Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian

Kii - Kenia Espresso
Kenia Washed SL28, SL34 und Batian Blend
19 Grams
$20.00

Kenya Thunguri AA Washed Espresso - Single Origin
Kenya Washed SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Code Black Coffee
$20.72

Kenya Gakuyuini AA Washed Espresso - Single Origin
Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Code Black Coffee
$20.72

kii aa
kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya fully washed sl28, sl34, batian, ruiru 11
Walnuts Coffee
$22.00

Kenya Mount Kirinyaga
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Equator Coffees
$21.00

Kenya Kainamui AA Washed Espresso - Single Origin
Kenya Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Code Black Coffee
$21.07
Description
Producer: Smallholder farmers Country: Kenya Region: Machakos County Elevation: 1,700 - 1,900 m.a.s.l. Variety: SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian Process Method: Washed Roast Level: Medium Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00

