
Assembly Coffee London
Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Available Sizes▾
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $103.00 ($10.30/100g)

Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Linarco Rodriguez Pink Bourbon
Available Sizes
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $103.00 ($10.30/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Pink Bourbon

Luis Aguire
Tolima, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$26.99

Faver Ninco - Pink Bourbon
Colombia, Santa Maria, Huila Washed Pink Bourbon
September
$25.00

Pink Bourbon - Washed - Finca El Pedregal
Finca El Pedregal, Inza, Narino, Colombia Washed Pink Bourbon
Hydrangea
$18.50

Colombia José Martínez
Colombia Washed Pink Bourbon
Verve Coffee Roasters
$27.25
Description
Colombia — Linarco Rodriguez Pink Bourbon Pink Bourbon has become one of Colombia’s most sought-after varieties, prized for its clarity, floral aromatics and bright, structured acidity. The lot underwent an open fermentation for around 48 hours at approximately 15°C. Once fermentation is complete, the coffee is washed and transferred to covered dryers where it dries slowly for 25 days at temperatures between 18–22°C. After drying, the coffee is packed and left to stabilise for a further 12 days. The washed process keeps the cup clean and bright, letting the Pink Bourbon’s natural sweetness and floral notes shine. Explore our full Linarco Rodriguez collection here
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$27.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$27.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$27.00

Colombia — Maria Rodriguez
$27.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00